Drewniany dom na łące zaprojektowali architekci z pracowni Ultra Architects – Marcin Kościuch oraz Tomasz Osięgłowski we współpracy z Łukaszem Piszczałką i Anną Winną.
Właścicielami budynku jest para młodych ludzi, którzy postanowili zbudować swój wymarzony dom we wsi w zachodniej części Wielkopolski. Wieś ta to przykład typowej ulicówki – domy stoją w dwóch zwartych szeregach po obu stronach drogi. Większość z nich to bryły o symetrycznych dachach krytych dachówką lub blachą, o kącie nachylenia około 45 stopni. Mają nisko położone okapy i kominy, które przebijają kalenice.
Właśnie te budynki stały się inspiracją dla formy naszego domu – opisują architekci.
Zaprojektowany przez nich drewniany dom ma nisko osadzone okapy, dach pokryty prostą powlekaną stalową blachą. Rynny zostały ukryte, dzięki czemu nie rzucają się w oczy i całość sprawia minimalistyczne wrażenie. W sumie drewniany dom ma 150 m kw., został zaprojektowany i wykonany w całości w konstrukcji drewnianej, a elewacje pokryte zostały deskami modrzewiowymi.
Bryła budynku podzielona została na dwie części, które ustawiono równolegle względem siebie i trochę przesunięto. Taki zabieg pozwolił stworzyć dwie niewielkie przestrzenie. Pierwsza znalazła się od strony ulicy i jest miejscem dla samochodów, natomiast druga powstała od strony łąki i pełni funkcję tarasu.
Część dzienna domu jest bardzo wysoka. Architekci podzielili ją na dwie strefy – wypoczynkową i kuchenno-jadalną. Elementem, który dzieli te strefy jest dwustronny kominek.
W całym projekcie ważne było zadbanie o poczucie prywatności mieszkańców. Większość pokoi ma okna zwrócone na znajdującą się od południa łąkę, dlatego na elewacjach znajdują się płytkie wnęki, a w nich przesuwne ściany, którymi można odciąć do od zbyt intensywnego słońca czy oczu sąsiadów. Zasłony te umożliwiają też całkowite zamknięcie budynku w czasie nieobecności właścicieli.
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Elewacja | Minimalizm | WhiteMAD na Instagramie
fot. Przemysław Turlej