Silesia – zestaw przedmiotów na stół powstały ze starych sieci rybackich

Silesia to zestaw przedmiotów na stół. Jego projekt przygotowały Joanna Leciejewska oraz Agnieszka Mazurek z EKIERKI design. Młode projektantki za zestaw Silesia zgarnęły wyróżnienie podczas konkursu must have organizowanego przy Łódź Design Festival.

Seria nietypowych gadżetów na stół trafiła do produkcji dzięki firmie Boomplastic Adama Krzemińskiego. Zestaw jest odpowiedzią na problem odpadów z tworzyw sztucznych. Kolekcja inspirowana jest industrialną architekturą Śląska.

Poprzez projekt staramy się ogłosić nie tylko ideę konieczności ograniczenia ludzkiej rozrzutności i bezmyślności w istnieniu człowieka, ale też sposób na wykorzystanie odpadów ludzkiego konsumpcjonizmu – czytamy w opisie zestawu na stronie boomplastic.com.

Każdy element serii Silesia wykonany jest z innego rodzaju materiału, co daje intrygujący efekt wizualny. Plusem jest jego niepowtarzalność. Przedmioty wykonane zostały z przetworzonych sieci rybackich o zielonkawo-niebieskim kolorze. Recyklingowane kolorowe nakrętki od butelek oraz opakowania również zostały wykorzystane tak, aby przypominały granit.


Jako, że problem dotyczy przenikania zanieczyszczeń do środowiska, elementy naszego projektu również przenikają się wzajemnie – jest to widoczne w użytym materiale oraz w możliwości ich dowolnego komponowania – dodają autorzy projektu.

Powstała seria przedmiotów o rzeźbiarskiej formie, która dodatkowo niesie przesłanie metaforyczne. Użytkownicy zestawu mogą bawić się poszczególnymi fragmentami tworząc nowe zestawienia. Seria z powodzeniem sprawdzi się w domu, ale jej twórcy informują, że powstała z myślą o kawiarniach.

źródło: Łódź Design Festival, Boomplastic 

Czytaj też: Naczynia | Polscy projektanci | Ceramika | Detal | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły