Skandal w Krakowie! Z Mazowieckiej 64 usunięto zabytkową bramę.

Po oryginalnej bramie pozostały tylko fotografie i nadświetle. Ten skandal w Krakowie wydarzył się w kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64. Dokonano tam istnego gwałtu na zabytku. Jak zakończy się ta sprawa i czy sprawca poniesie konsekwencje?

W połowie kwietnia br. facebookowy profil Igraszki z czasem zwrócił uwagę na skandaliczny proceder, gdzie miejsce drewnianych, ponadstuletnich drzwi do kamienicy zajęło szkło i plastik. Brama była w bardzo dobrym stanie, a co więcej był to przykład stolarki projektowanej specjalnie do budynku, nie wzornikowej. Nawiązywała ona do secesyjnej dekoracji elewacji kamienicy, co nie jest częste.

Skandal w Krakowie


Wzniesiony w 1912 roku budynek przy ulicy Mazowieckiej 64 w Krakowie jest otoczony przez 10-piętrowe bloki, grodzone osiedla i pawilony, czym wyróżnia się na ich tle. Jest śladem procesów urbanistycznych z czasów, gdy Krowodrza została włączona do tzw. Wielkiego Krakowa i powoli pojawiały się inwestycje zmieniające jej wiejski dotąd charakter. Jakub Jastrzębski, twórca Igraszek z czasem, zgłosił sprawę miejskiemu konserwatorowi zabytków (MKZ). Miejski konserwator zabytków uznał ingerencję za “niedopuszczalną” i zawiadomił nadzór budowlany. Niestety, choć kamienica ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków, konserwator ma związane ręce.

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w Krakowie i jej nowa wersja. Źródło: facebook.com/igraszkizczasem

Biuro konserwatora przyznaje, że w świetle obowiązujących przepisów nie ma skutecznych narzędzi, by zmusić właściciela budynku do przywrócenia dawnego stanu. Jedną z form ochrony zabytkowych budynków jest wpis do rejestru zabytków – na tej liście jednak kamienica z Mazowieckiej nie figuruje. Innym sposobem ochrony są odpowiednie zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Problem w tym, że od lat nie został on uchwalony. Właściciel obiektu pozbył się więc bramy w majestacie prawa. Szans na uratowanie zabytku już raczej nie ma. Kraków utracił bezpowrotnie to jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki.

Źródło: Igraszki z czasem, tvn24.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | whiteMAD na Instagramie  | Kamienica | Ciekawostki

Temat: Skandal w Krakowie! Z Mazowieckiej 64 usunięto zabytkową bramę.