To kultowe miejsce, które mieszkańcom kojarzy się z działającym wewnątrz przez wiele lat bankiem. Skarbiec to nowa inwestycja, która zakłada metamorfozę starego budynku i zmianę jego funkcji. Wewnątrz powstaną przestronne apartamenty. Inwestycję zrealizuje Grupa Kapitałowa VOX, na której czele stoi Piotr Wit Voelkel. Koncepcję zmian przygotowała pracownia architektoniczna Tekktura, we współpracy i pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Gmach jest w bardzo dobrym stanie, dlatego większość prac będzie dotyczyć rewitalizacji.
Budynek znajduje się u zbiegu ulicy Nowowiejskiego 1 i Placu Wolności 15. Od Starego Rynku dzieli go zaledwie kilkuminutowy spacer. Gmach przy Placu Wolności 15 został wzniesiony 113 lat temu, w 1911 roku, dla niemieckiego banku Ostbank für Handel und Gewerbe, czyli dla Banku Wschodniego. Zaprojektowali go berlińscy architekci – Richard Bielenberg i Josef Moser. Gmach stanowi przykład architektury przejściowej pomiędzy barokiem a art. deco, ciekawie i w wyważony sposób łącząc w sobie elementy charakterystyczne dla obu epok.
Jako siedziba instytucji finansowej, budynek miał imponować wielkością i przepychem a dzięki temu budzić zaufanie klientów. Elewacja kamienicy pokryta jest w całości kamieniem, reprezentacyjne pomieszczenia mają 5 m wysokości, a podłogi korytarzy wyłożone są marmurem. Nie brakuje ozdobnych okuć, finezyjnych witraży oraz dzieł ówczesnych mistrzów stolarstwa.
Obecnie wewnątrz dostrzec można ślady działającego tam jeszcze niedawno banku. Wkrótce jednak stare mury zostaną przearanżowane. Plan zakłada stworzenie w zabytkowej części 36 apartamentów. Ich wielkość będzie zróżnicowana, od małych o wielkości 29 m kw., po większe, których powierzchnia wyniesie od 75 m kw. do 110 m kw. Architektom pole do popisu daje wysokość – część apartamentów ma po 5 m wysokości, co pozwala wynieść funkcję sypialnianą i zachować czytelny podział stref. Perłą w koronie będzie apartament, który powstanie w sali kominkowej.
Unikatowym apartamentem jest położony na pierwszym piętrze, ponad 230 metrowy lokal z widokiem na Plac Wolności, obejmujący zabytkową salę kominkową. To mieszkanie jako jedyne, będzie zachowane w niezmienionym stanie, także w zakresie jego obecnego wnętrza. Znajdują się w nim historyczne zabudowy meblowe, balkon z unikatową balustradą nad głównym wejściem, sufitowe ornamenty, fascynujące witraże okienne oraz centralne miejsce – kamienny, bogato zdobiony kominek. Taka przestrzeń tworzy niecodzienne tło dla wyjątkowej aranżacji i z pewnością zainteresuje tych klientów, którzy chcą mieszkać w przestronnym wnętrzu z historyczną duszą – opowiada Agata Olszyńska, odpowiedzialna za sprzedaż i marketing inwestycji.
Plan zakłada też zachowanie podziemnego skarbca. Ma on zostać pogłębiony i przebudowany – znajdą się tu prywatne strefy mieszkańców budynku, pokój klubowy ze stołem bilardowym i strefą relaksu, a także kameralna sala kinowa. Inwestor zachowa zabytkowe wrota skarbca z metalowym pochwytem w kształcie okręgu, jako pamiątkę po dawnym przeznaczeniu tego miejsca. Wszystkie części wspólne inwestycji – jego lobby, korytarze doprowadzające do apartamentów, pokoje klubowy i kinowy, jak również parking oraz rowerownię, zaprojektowano w taki sposób, aby harmonizowały z budynkiem i stanowiły naturalne rozszerzenie jego wizualnej tożsamości. Dominują tu klasyczna elegancja oraz szlachetne materiały. Warto podkreślić, że części wspólne dostępne będą zarówno dla mieszkańców historycznej, jak i nowej części inwestycji.
Przesuń suwak PRZED i PO:
Mieszkańcy nowej i starej części będą dzielić dwie najbardziej reprezentacyjne przestrzenie. Pierwsza z nich to imponujące główne wejście, podkreślone na frontowej elewacji gmachu przez okazałe kolumny. Po przekroczeniu progu budynku widzimy szerokie, zabytkowe, kamienne schody prowadzące do lobby oraz dalej, przez wewnętrzne, kameralne patio do nowej części budynku. Na miejscu dawnej sali bankowej powstanie wypełniony zielenią skwer. Dzięki starannie zaprojektowanej roślinności, przemyślanej małej architekturze oraz nastrojowemu oświetleniu, stanie się on zapewne jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Skarbca. Dodatkowo inwestor planuje wprowadzić do tej przestrzeni sztukę, która od lat jest bliska marce VOX.
Nowa część zbudowana zostanie wokół zielonego patio. Projekt zakłada budowę 20 apartamentów dwupokojowych z loggiami i powierzchniach od 30 do 39 m kw. Na szczycie powstaną dwa nowoczesne penthousy. W kamienicy, poza apartamentami, zaplanowano także 5 lokali użytkowych.
Co ważne, w całej inwestycji zachowane mają zostać wszystkie części budynku objęte ochroną konserwatora. Gmach zyska też nowoczesne rozwiązania, których wcześniej brakowało: windę, rowerownię, klimatyzację i halę garażową. Budynek był przez cały czas swojego istnienia użytkowany, dzięki czemu poddawano go wielokrotnym remontom. Został prawdopodobnie ostrzelany w trakcie walk o miasto w 1945r., a powstałe uszkodzenia okładzin kamiennych naprawiano w trakcie prac przeprowadzonych w latach 60-tych. W ramach projektu inwestor zapowiada renowację okładzin i rzeźbiarskich elementów kamiennych. Metaloplastyka w otworach architektonicznych elewacji – kraty w oknach piwnicznych, kraty w nadświetlach wejścia głównego od strony Placu Wolności czy balustrada tarasu nad portykiem, są zachowane w bardzo dobrym stanie i zostaną jedynie oczyszczone oraz wyeksponowane. Elewacje od strony dziedzińca, podniesione powyżej pierwotnego poziomu prawdopodobnie w okresie międzywojennym w celu uzyskania dodatkowych pomieszczeń, zostaną starannie oczyszczone i ujednolicone w kolorystyce tak, aby wyeksponować zdobiące je detale.
Co stanowi rzadkość, w formie niezmienionej lub zmienionej nieznacznie, zachowane zostały wszystkie klatki schodowe, a także wnętrza pomieszczeń konferencyjnych i biurowych na wyższych piętrach traktu frontowego.
Aktualnie inwestor jest w trakcie pozyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Po dopełnieniu formalności administracyjnych i prawnych, ruszy budowa oraz sprzedaż apartamentów. Proces budowy zaplanowany jest na około dwa lata.
projekt: Tekktura; architekci; Hanna Michalik-Tomczak, Maciej Tomczak, Tomasz Strzyżowski; zespół projektowy: Jacek Borzych, Wojciech Skowronek, Katarzyna Kozub-Paterczyk
źródło: materiały prasowe inwestora
wizualizacje: Little Moon
Czytaj też: Poznań | Zabytek | Renowacja | Detal | Elewacja | Apartament | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie
Przesuń suwak PRZED i PO:
Zdjęcia obecne:
Wizualizacje zmian: