Składany domek. Wystarczy kilka minut i jest gotowy do transportu!

To jeden z najciekawszych projektów, jakie ostatnio widzieliśmy. Poznajcie wyjątkowy dom, który łatwo można “zamknąć”, przetransportować i rozstawić w wybranym miejscu na świecie!

Projekt ruchomego domu powstał w pracowni włoskiej architekt Beatrice Bonzanigo. Projektantka zaproponowała okrągłą konstrukcję, która można łatwo przetransportować poprzez złożenie części dachu i zamknięcie suwanych ścian bocznych. Całość zamontowano na ruchomej platformie, która znajduje się pod podłogą. 

Warto zwrócić uwagę na aspekty ekologiczne projektu. Po pierwsze domek sam gromadzi i filtruje deszczówkę. Nie trzeba go również podpinać pod kanalizację, ponieważ wewnątrz budynku zaplanowano niewielki zbiornik na nieczystości. Dach pokryły panele fotowoltaiczne, które sprawią, że domek będzie w pełni samowystarczalny energetycznie.Ciekawy jest również fakt, że ruchomy domek może mieć 20 możliwych konfiguracji wynikających z potrzeb klienta oraz uwarunkowań środowiska, w którym byłby wykorzystywany. Przykładowo jeżeli rozstawimy go na plaży, budynek zostanie wykonany z drewna odpornego na wilgoć i sól, natomiast jeżeli postanowimy wyjechać w góry – zostanie wyposażony w kominek lub grzejnik. Kluczem do tego ma być łatwa konstrukcja i prostota montażu podzespołów, które są dostępne w niemal każdym kraju. Architekta chciała, by domki były produkowane z miejscowych materiałów, takich jak na przykład deski z lokalnych tartaków, dzięki czemu będą one “pod ręką”. Ma to na celu ograniczenie śladów środowiskowych powstających podczas transportu, a także ma dopasować wygląd domku do tradycji, kultury i architektury danego regionu.

Domek będzie miał 27 mkw., na których architektka zmieściła dwie sypialnie, łazienkę i niewielka część wspólną, z której można szybko zrobić taras. Wystarczy rozsunąć suwane, okrągłe ściany. Było to priorytetem dla projektantki, która chciała w ten sposób zbliżyć użytkownika do natury. Pierwszy projekt tego domu został zaprezentowany w skali 1:10 na mediolańskich targach Milan Design Week!

źródło: http://www.ib-studio.eu