Pan Tulipan

Sklep Pan Tulipan we Wrocławiu. Ma 70 lat i właśnie przeszedł metamorfozę

Sklep ogrodniczy Pan Tulipan działa we Wrocławiu od ponad 70 lat. Niedawno zaniedbana witryna sklepu przeszła metamorfozę.

Zmiana szyldu była możliwa dzięki Fundacji Dom Pokoju, która realizuje projekt Dobry Widok, polegający na estetycznej metamorfozie sklepów, zakładów rzemieślniczych i barów we Wrocławiu. Nową witrynę sklepu ogrodniczego Pan Tulipan zaprojektowała Alicja Chojnacka.

W ramach projektu Dobry Widok Fundacja wraz z gronem zaprzyjaźnionych ekspertów wprowadza nowe estetyczne standardy w lokalach usługowych i handlowych w całym Wrocławiu. Działania polegają najpierw na edukacji – rozmowach z właścicielami, uświadamianiu ich o możliwościach zmian, negocjacjach i konsultacjach. Następnie opracowywane zostają projekty nowych witryn. W przypadku “Tulipanu” metamorfoza objęła także zmianę nazwy sklepu. Choć w formalnie figurował jako “Tulipan” to promował go szyld o nazwie “dom, hobby, ogród”. Członkowie Fundacji uznali, że taki zapis nie oddaje w pełni tego, co można kupić w środku i nie pokazywało specjalizacji sklepu, który przecież jest miejscem z sadzonkami, nasionami i narzędziami ogrodniczymi.

Postanowiliśmy zaprojektować właścicielom nazwę “pan Tulipan” – tulipan w oczywisty sposób daje przechodniom sygnał, że tu można kupić kwiaty i cebulki, natomiast przedrostek “pan” miał przekazywać osobisty charakter sklepu, w którym można wdać się w pogawędkę, poznać właścicieli, którzy często sami stoją za ladą – mówi Zuzanna Wollny, koordynatorka projektu.

Tak wyglądał sklep przed metamorfozą:

Pan Tulipan


Sklep znajduje się przy bardzo ruchliwej ulicy, dlatego nazwa sklepu miała być dobrze czytelna, posłużył temu szeroki krój szeryfowy, który dodatkowo podkreśla długą tradycję sklepu (działa on od 1950 roku) – dodaje projektantka Alicja Chojnacka.

Projektantka zaproponowała, by asortyment sklepu przedstawić za pomocą sześciu ikon. Zostały one opracowane w nawiązaniu do liter “pan Tulipan”. Witrynę wypełniły delikatne zdobienia wykonane w formie szablonów. Szablony przygotowane zostały przez Magdę Bogdańską i Radka Kubisza, zaś malowaniem szablonów zajęła się Magda Kanawka.

W przyszłości, po remoncie elewacji kamienicy nazwa sklepu zostanie wykonana w metaloplastyce oraz będzie wzbogacona o semafor z tulipanem. Zobaczcie też wcześniejsze metamorfozy witryn przeprowadzone w ramach projektu Dobry Widok. TUTAJ pisaliśmy o nowej witrynie Baru Smak, z kolei TUTAJ o barze mlecznym Mewa, a TUTAJ o świątecznej witrynie zrobionej ze starych kartonów.

Czytaj więcej: Metamorfoza | Wrocław | Bar  | Restauracja | Identyfikacja wizualna

fot. Marta Sobala, źródło: Fundacja Dom Pokoju (www.dobrywidok.com)