Sklepowe szyldy nie muszą szpecić. Studenci z Poznania zaprojektowali nowe witryny lokali

Od marca 2018 roku w historycznym centrum Poznania funkcjonuje Park Kulturowy Stare Miasto. Z tej okazji zorganizowano konkurs dla studentów Uniwersytetu Artystycznego, aby stworzyli projekt identyfikacji wizualnej wzorcowego lokalu. Teraz poznaliśmy wyniki plebiscytu i zobaczyliśmy, jak mogą się zmienić witryny tamtejszych lokali.

Park Kulturowy Stare Miasto to dokument, który ogranicza samowolę reklamową i określa, jak powinien wyglądać Stary Rynek i jego najbliższe okolice. W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej, promującej ideę parku kulturowego ogłoszono konkurs dla studentów Pracowni Znaku i Identyfikacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na projekt identyfikacji wizualnej wzorcowego lokalu. 

Członkami Jury byli przedstawiciele Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, studio YOS oraz dr Wojciech Janicki. Taki skład wyłonił zwycięzców spośród sześciu przesłanych propozycji.

I miejsce: Pensjonat Anny Nahumko

II miejsce: ex aequo – Patrycja Kaja za sklep mięsny i Daniel Kubacki za lokal z frytkami

III miejsce: Klaudia Zabłocka za wizualizacje sklepu zielarskiego

Dodatkowo zorganizowano głosowanie na Facebooku. Zasady były proste, wygrywa ten projekt, który zdobędzie najwięcej polubień. Internauci zdecydowali, że najlepszy był projekt Eweliny Pieńkowskiej za projekt sklepu zoologicznego.

Miejsce pierwsze: Anna Nahumko, Pensjonat

Zwycięska praca obejmowała zaprojektowanie odrębnego szyldu z wyciętymi literami, kóry tworzy jeden napis o długości 80 proc. elewacji i wysokości 80 centymetrów. Szyld miałby zyskać podświetlenie o barwie naturalnej. Dodatkowo powstał szyld prostopadły o łącznej powierzchni ekspozycji z obu stron nie większej niż 1,4 m kw. 


Jeśli w swojej okolicy trafiliście na architektoniczne potworki nie czekajcie! Prześlijcie nam zdjęcia na grupie #ArchiAlert na Facebooku, a opiszemy najtrudniejsze przypadki. Grupę znajdziecie TUTAJ. Niech Polska staję się coraz piękniejsza, dzięki Wam i #ArchiAlert!


Miejsce drugie: Patrycja Kaja, sklep mięsny Mięsożercy

W ramach projektu studentka zaprojektowała szyld prostopadły o łącznej powierzchni ekspozycji z obu stron wynoszącej 1,4 m kw. Powstał też szyld równoległy jako odrębne, wycięte litery, tworzące jeden napis. Na drzwiach zaprojektowano prostą naklejkę z informacją o godzinach otwarcia, która nie przekracza 20 proc powierzchni szyby.


Miejsce drugie ex aequo: Daniel Kubacki, lokal Fryty

Również drugie miejsce zajęła propozycja zmiany identyfikacji wizualnej i witryny lokalu z frytkami. Daniel Kubacki zaproponował zawieszenie neonu za szybą, w środku lokalu, który będzie odsunięty od szyby o 10 cm. Fragmenty graficzne identyfikacji wizualnej umieszczono wewnątrz lokalu, jednak tak, by nie zasłaniały samej witryny.


Miejsce trzecie: Klaudia Zabłocka, Sklep Zielarski

Studentka zaproponowała szyld równoległy, jako odrębne, wycięte litery, które tworzą jeden napis. Wnętrze zdobi logo przygotowane w formie neonu.


Nagroda internautów: Ewelina Pieńkowska, sklep zoologiczny Kot i Pies

Projekt przewiduje zmianę identyfikacji wizualnej i witryny. Studentka zaproponowała nowy szyld oraz naklejkę na drzwiach z informacją o godzinach otwarcia. Powierzchnia naklejki nie przekracza 20 proc. powierzchni szyby. 


Projekt Agaty Jawor: Warzywniak

Mimo że nie zdobył wyróżnienia, jest wart uwagi. Agata Jawor zaprojektowała szyld równoległy w postaci odrębnych, wyciętych liter składających się na jeden napis. Szyld podświetlony został światłem o barwie naturalnej. Również tutaj na drzwiach pojawiła się skromna naklejka z informacją o godzinach otwarcia lokalu.

Studentom gratulujemy pomysłów i trzymamy kciuki, że takie przykłady sprawią, że właściciele lokali nie tylko w historycznej części Poznania będą bardziej świadomie podchodzić do kwestii zewnętrznego wyglądu swoich lokali.