Skromna i piękna. Poznajcie lampę Strand od marki Muuto

Nowoczesność w projektowaniu jest dzisiaj dyskretna. Śmiałe rozwiązania ukrywają się w klasycznych wzorach, a skomplikowane technologie służą uzyskaniu efektu maksymalnej prostoty.  Świetnym tego przykładem jest kolekcja lamp wiszących Strand marki Muuto.  

Autorem tych wyjątkowych przedmiotów jest brytyjski projektant Benjamin Hubert (ur. 1984), zdobywca wielu nagród, założyciel biura projektowego LAYER. Metodą pracy jego zespołu jest łączenie doświadczeń świata fizycznego i osiągnięć projektowania cyfrowego. Grupa współpracuje z wieloma znanymi markami z branż elektronicznej, informatycznej i sportowej, tworząc wraz z nimi przedmioty przyszłości: od “inteligentnych” systemów meblowych, przez sprzęty dla niepełnosprawnych, po urządzenia multimedialne i narzędzia komunikacji mobilnej. Mają one w niedługim czasie przedefiniować nasz sposób życia, pracowania, komunikowania się. 

Polimer w chmurze 

Stworzona dla Muuto Lampa Strand na pierwszy rzut oka wydaje się być odległa od wspomnianych powyżej skomplikowanych projektów. W rzeczywistości jednak dobrze odzwierciedla podejście Huberta do designu jako działania zmieniającego otoczenie człowieka, otwierającego go na nowoczesną i przyjazną przyszłość. Klosz Strand to stalowy stelaż, na którym została rozpięta powłoka przypominająca gęstą pajęczynę albo specyficzną tkaninę, złożona z wielu przylegających do siebie drobnych włókien. Jest to nowoczesna odmiana polimeru określana jako cocoon (kokon), która tworzy przejrzystą strukturę przepuszczającą światło. Lampa wygląda trochę jak obłok, trochę jak chiński papierowy lampion; kiedy włączymy żarówkę – rozjaśnia się, ale nierównomiernie, ukazując strukturę tworzywa. Otwory w dolnej i górnej części klosza zapewniają jednak odpowiedni dopływ światła także tym, którzy chcą pod taką lampą na przykład pracować. Kształty kloszy Strand są klasyczne i uniwersalne – pasują do wielu aranżacji i różnych rodzajów wnętrz, również w budynkach użyteczności publicznej.  


Strand dostępna jest w pięciu kształtach i rozmiarach (średnica – od 28 do 60 cm). Dwa klosze są kuliste, trzy całkowicie otwarte w dolnej części (te powinny wybrać osoby, które chcą uzyskać silniejsze oświetlenie). Lampę wyposażono w przewód i podsufitkę z PCV. Całość utrzymana jest w bieli, nadającej temu nowoczesnemu, a zarazem klasycznemu projektowi wizualną czystość i ulotność. Można sobie wyobrazić, że takie właśnie będzie wzornictwo przyszłości: dyskretne, skupione na zadaniu, które przedmiot ma wykonać, a jednocześnie upiększające otoczenie człowieka.      

Lampę Strand oraz inne projekty Muuto znajdziesz w sklepie Pufa Design (PufaDesign.pl), który od 2010 roku zajmuje się promocją i sprzedażą dobrego wzornictwa, przede wszystkim polskiego i skandynawskiego. Showroom Pufa Design mieści się w Kołobrzegu. 

źródło: materiały prasowe