skromny dom

Skromny dom na dziedzińcu kamienicy. Tak budują nasi sąsiedzi!

Skromny dom ma powierzchnię 122 m kw. Projekt jego przebudowy przygotowali architekci z pracowni IGLOO ARCHITEKTI.

Budynek znajduje się w miejscowości Nové Město na Moravě w Czechach. Zadaniem architektów było przygotowanie projektu rozbudowy starej bryły, która znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu zabytkowej kamienicy. To gęsto zabudowany teren, dlatego właścicielowi zależało na powstaniu użytkowej przestrzeni z ogródkiem, która będzie optymalnie usytuowana względem słońca.

Właściciele traktują ten dom jak letniskowy – póki co spędzają tu weekendy i święta. Jednak nie wykluczają, że wkrótce przeprowadzą się tu na stałe.

Tuż obok jest stary rynek. Pomiędzy nim a opisywanym domem znajduje się dwukondygnacyjna kamienica z przeszklonym gankiem zwróconym w stronę wewnętrznego dziedzińca. Historycznych budynków jest tutaj więcej – to atut! Właściciele nowego budynku mogą się cieszyć widokiem na okoliczne domy, wieżę kościoła i mnogość warstw starych dachów. Mimo położenia w centrum w budynku panuje przyjemna cisza. Sąsiednia zabudowa skutecznie izoluje dźwięki ulicy.
skromny dom


Projektując ten skromny dom architekci postawili na tradycyjne materiały – drewno, stal, gładki, tynk, kamień i szkło. Przybudówka nakryta została skośnym dachem. Ze względu na nachylenie terenu, dobudówka podzielona jest na kilka poziomów wysokości, co pozwoliło wizualnie zmniejszyć objętość domu i wygląda na mniejszy niż jest w rzeczywistości.

Wnętrze domu jeszcze czeka na finalny wystrój. Póki co jest dość ascetyczne, ale z powodzeniem pozwala na wygodne spędzenie tutaj weekendu czy krótkich wakacji. Dominują tu naturalne materiały, architekci celowo pozostawili odsłonięty strop.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Czechy | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Filip Šlapal, www.filipslapal.cz