Szary dom znajduje się w Świerczyńcu na Śląsku. Jego projekt powstał w pracowni RS+ Robert Skitek. Budynek ma 293 m kw. powierzchni i sporej wielkości ogród. Jak powstała ta skromna bryła? Popatrzcie.
Dom powstał we wsi Świerczyniec na Śląsku. Wyróżnia go skromna bryła z tradycyjnym, dwuspadowym dachem i szara elewacja. Budynek znajduje się na płaskiej działce z wjazdem od południa. Architekt zaproponował układ w kształce litery L, który sprawił, że część prywatna strefy ogrodu została zasłonięta i nie jest widoczna z poziomu ulicy. Obrócenie rzutu względem ulicy wynika z układu stron świata – dzięki niemu strefa ogrodu z tarasem są wcześniej nasłonecznione.
Budynek składa się z dwóch skrzydeł o różnych wysokościach przykrytych dwuspadowymi dachami. W niższej na parterze zlokalizowano garaż, strefę wejściową oraz część strefy dziennej; na poddaszu jednoprzestrzenną strefę mogącą pełnić różne funkcje. W części wyższej umieszczono pomieszczenia mieszkalne w klasycznym układzie z sypialnią i pokojami dzieci na piętrze doświetlonymi od wschodu i zachodu.
Mimo sporej powierzchni (dom ma niemal 300 m kw.) architekt zaproponował skromną, szarą elewację. Jedynie zachodnia elewacja niższej części to charakterystyczna drewniana ażurowa ściana zakrywająca wejście na poddasze. Drewno zastosowano również w tarasowej wnęce.
Wnętrza utrzymano podobnie w szarej tonacji oraz bieli. To zdecydowanie miejsce dla minimalistów! Wyjątkiem są pokoje dzieci, które mienią się w pastelowych barwach.
Dom dopełnia ogród podzielony na część reprezentacyjną i prywatną. Reprezentuje mnogość gatunków poszerzając w znaczący sposób bioróżnorodność w okolicy, zastosowano gatunki przyjazne zapylaczom i lokalnemu ptactwu jako źródło schronienia i pożywienia. Zastosowane materiały nawierzchni i elementów małej architektury dopełniają te wykorzystane w budynku, stanowiąc ogród przedłużeniem wnętrza domu.
fot. Tomasz Zakrzewski (www.archifolio.pl)
projekt: RS+ Robert Skitek (www.rsplus.pl)
współpraca: arch. Karolina Sznura-Mrohs
projekt ogrodu: Kurtek Landscape Design Studio: Tomasz Kurtek
współpraca przy projekcie wnętrz: arch. Karolina Sznura-Mrohs, arch. Joanna Kujda, arch. Martyna Lenart-Zygmunt, arch. Patrycja Fersztorowska
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Elewacja | Detal | Drewno | whiteMAD na Instagramie