Skrzyżowanie Garbary i Wielkiej w Poznaniu

Skrzyżowanie ulic Garbary i Wielkiej w Poznaniu. Piękno utracone przez wojnę!

Skrzyżowanie ulic Garbary i Wielkiej w Poznaniu to przykład strat, które poniosła stolica Wielkopolski podczas działań wojennych. Poznań, tak jak większość dużych europejskich miast, poważnie ucierpiał podczas II wojny światowej. Wiele ulic, skwerów czy placów zmieniło niemal całkowicie swoje oblicze. 

Skrzyżowanie ulic Garbary i Wielkiej jest właśnie smutnym i dobitnym tego przykładem. Piękne, bogato zdobione kamienice, przedstawiające najwyższy kunszt i zdolności ówczesnych budowniczych i rzemieślników zostały częściowo rozebrane już podczas okupacji, kiedy zaczęto realizować plan poszerzenia koryta Warty.

Sprawdź

Dzieła totalnej destrukcji dokonały działania wojenne z 1945 roku oraz decyzje powojennych władz. Wypalone, zrujnowane kamienice ostatecznie rozebrano. Na miejscu jednej z nich stanął historyzujący budynek o dość prostej formie, na miejscu drugiej postawiono nieciekawy pawilon handlowy. Okoliczna, uszkodzona zabudowa została zastąpiona przez współczesne budownictwo wielorodzinne, nieudolnie próbujące naśladować to sprzed ponad wieku. 

Przechadzając się po tamtej okolicy aż trudno uwierzyć, że kiedyś mogła wyglądać tak diametralnie inaczej a tam, gdzie dziś mamy proste pawilony czy klepiska wznosiły się dumnie kamienice zbudowane w niemal pałacowym stylu.

Zbliża się rocznica Bitwy o Poznań, która trwała od 24 stycznia do 23 lutego 1945 roku. Z tej okazji wraz z Mateuszem Markowskim, założycielem fanpage @BliznyPoznania oraz @BliznyWarszawy przygotowaliśmy dla was cykl publikacji nawiązujących do przerażających strat jakie poniosły polskie miasta, ich architektura, urbanistyka i kultura. Smutna lekcja historii, którą warto pamiętać. 

Czytaj też: Historia | Zabytek | Polska | Poznań | Ciekawostki | Metamorfoza | Kamienica

Źródło: MKZ w Poznaniu, BU w Poznaniu
zdjęcia: Blizny Poznania