Skrzyżowanie w centrum Łodzi

Skrzyżowanie w centrum Łodzi zostanie rozbetonowane. Pojawi się tam więcej zieleni!

Skrzyżowanie w centrum Łodzi, które dzieli ulicę Piotrkowską jest obecnie betonową pustynią. Niedługo ma się to zmienić za sprawą remontu trasy W-Z. Przebudowa trasy W–Z znacząco zmieniła sposób, w jaki podróżujemy przez centrum. Przed Centralem powstał wielki przystanek łączący w jednym miejscu tramwaje jadące z północy na południe i ze wschodu na zachód. Zatrzymują się w jednym miejscu i ułatwiają przesiadki. Większość samochodów, które w tym miejscu przejeżdżało trasą W–Z, ukryła się pod ziemią. Bezkolizyjnie pokonują kilka skrzyżowań tunelem, zmniejszając korki w ścisłym centrum. 

Kolorowy pawilon, w którym mieści się centrum przesiadkowe, szybko stało się architektoniczną ikoną miasta i dostało pieszczotliwą nazwę Stajnia Jednorożców. Jednego koloru ciągle w tym miejscu mało.  Czas to zmienić.

Stajnia Jednorożca otoczona zielenią

– Bierzemy się za ostatnią betonozę w centrum miasta. Po pl. WOŚP, pl. Wolności i pl. Dąbrowskiego, po Starym Rynku i pasażu Schillera czas na najważniejsze skrzyżowanie w centrum miasta – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii. – Na skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej z trasą W–Z brak zieleni jest bardzo odczuwalny. Jest to jednocześnie trudny teren z mnóstwem sieci podziemnych, z wieloma obostrzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa ruchu, no i nie zapominajmy, że to de facto betonowy strop tunelu, którym jeżdżą auta. Podejmujemy wyzwanie i zamierzamy zazielenić również ten teren.

Miasto jest już po wstępnej analizie tego, co mogłoby się pojawić wokół Stajni Jednorożców. Możliwe jest tam wprowadzenie różnego rodzaju roślin w formie kwietnych rabat, trawników, zielonych pnączy i drzew. Te ostatnie nie wszędzie można posadzić w gruncie, więc w niektórych miejscach pojawią się w donicach.


Skrzyżowanie w centrum Łodzi będzie zielone

O jakim konkretnie obszarze mówimy? O narożniku skrzyżowania koło hotelu Hampton by Hilton, o terenie przed domem handlowym Central, który ma ogromny potencjał dozielenienia, a także o miejscach pomiędzy jezdniami i torowiskami. W efekcie może to dać dodatkowe 2000 mkw. zieleni w centrum miasta.

– Projekt chcemy przygotować zarówno we współpracy z mieszkańcami, jak i środowiskiem architektów – mówi Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. – Do włączenia się w zielone zmiany zachęcamy także firmy i potencjalnych sponsorów. W ten sposób wspólnie z przedsiębiorcami działającymi w okolicy udało się zmienić m.in. pl. WOŚP przed pałacem Poznańskich.

Zazielenianie Łodzi trwa. To tylko jeden z wielu przykładów rewitalizacji, jakie mają miejsce w centrum Łodzi. Więcej artykułów na temat zmian zachodzących w Łodzi znajdziecie klikając TUTAJ! 

źródło: UM Łódź / www.lodz.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Łódź | Zieleń | Ekologia | whiteMAD na Instagramie