Skwer Kotsisa w Warszawie. Betonowy plac ustąpił miejsca zieleni!

Skwer Kotsisa znajduje się na Pradze, kilkaset metrów od Wisły. Przez długie lata działał tam parking dla TIR-ów. Znajdowało się tam również nielegalne wysypiska śmieci. Betonowy plac rozebrano, a w zamian zbudowano zielony skwer.

O pracach poinformował Zarząd Praskich Terenów Publicznych. Pomysł na stworzenie zielonej przestrzeni w miejscu betonowego parkingu pojawił się w ramach Budżetu Obywatelskiego. Początkowo renowacja terenu znalazła się w projekcie “Zielone skwery sąsiedzkie”, który zakładał utworzenie czterech atrakcyjnych skwerów na terenie Nowej Pragi i Pelcowizny, w miejscach zaniedbanych lub o niewykorzystanym potencjale, a mogących służyć lokalnej społeczności.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia szacowali, że stworzenie czterech skwerów pochłonie 172 500 zł. Okazało się, że to zbyt mała kwota, aby stworzyć dobrej jakości przestrzeni publiczną. Na szczęście pojawiły się dodatkowe środki i skwer mógł przejść większą metamorfozę. Dodatkowe pieniądze zostały przyznane przez Prezydenta m.st. Warszawy, dzięki czemu w ramach prac ściągnięto betonowo-asfaltową nawierzchnię dla TIR-ów, posadzono trawę i ozdobne rośliny. W ramach prac na skwerze wytyczono spacerowe alejki oraz zamontowano elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci i lampy.


Prace renowacyjne przeprowadzono jeszcze pod koniec 2020 roku, jednak na końcowy efekt należało czekać do wiosny, kiedy urosła trawa i rośliny. Skwer Kotsisa stał się miejscem, z którego teraz korzystają mieszkańcy. Latem organizowano tam też pokazy plenerowego kina.

To może cię zainteresować: Warszawa | Renowacja | Ekologia | Park  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zarząd Praskich Terenów Publicznych