Skwer Oleandrów w Warszawie przejdzie metamorfozę.

Skwer Oleandrów w Warszawie zmieni się nie do poznania. W ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy warszawskiego Śródmieścia zdecydowali, że to właśnie ten skwer ma zostać przebudowany.

W ramach rewitalizacji nasadzonych zostanie 12 drzew wiśni ozdobnych, kwitnące krzewy, byliny i sporo kwiatów. Powstanie również mała architektura taka jak nowe śmietniki, ławki. Wymieniona zostanie również nawierzchnia, która będzie przepuszczalna, ale także wygodna dla spacerujących. Przebudowa skweru wraz z nasadzeniami ma potrwać do końca września.


“To ostatni etap inwestycji. Poprzedziły go m.in przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej i prac budowlanych oraz samo przygotowanie projektu. Dziś prezentujemy zawarte w dokumentacji wizualizacje ogrodu. Mieszkańców prosimy o cierpliwość. Do końca września będzie trochę utrudnień i zamieszania.” – czytamy w komunikacie ZGN Śródmieście

“Gramy w zielone i ruszamy z pracami na Skwerze Oleandrów. Dzięki Waszemu pomysłowi w ramach Budżet obywatelski w Warszawie pojawią się tu m.in. kwitnące krzewy, byliny, drzewa ozdobne i nowe ławki. ZGN Śródmieście” – czytamy w komunikacie na profilu na Facebook’u Miasta Stołecznego Warszawy. 

Tak obecnie prezentuje się Skwer Oleandrów w Warszawie: 

Historia skweru:
Skwer Oleandrów w Warszawie leży pomiędzy budynkami stojącymi przy Marszałkowskiej, E. Zoli, Polnej i Oleandrów. Jego nazwa pochodzi od rejonu Krakowa – Oleandry. Mieszkańcy Krakowa nazywali tak zarośla położone nad Wisłą i Rudawą. Tam, w lecie 1914 roku uformowała się Pierwsza Kadrowa Kompania pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Z tego miejsca, 6 sierpnia 1914r. rozpoczął sie marsz do niepodległości Polski. Efektem działań wojskowych, kierowanych przez Józefa Piłsudskiego było rozbrojenie wojsk zaborców i utworzenie suwerennego państwa polskiego.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Miasto | Zieleń | Ekologia | Metamorfoza

Tak obecnie prezentuje się Skwer Oleandrów w Warszawie 

Tak będzie prezentował się po rewitalizacji: 

źródło: ZGN Śródmieście