Skwer Ruchu Młodej Polski w Gdańsku ukończony

Trzy miesiące wcześniej niż zakładano mieszkańcy Gdańska oraz turyści mogą korzystać z odnowionego miejsca w centrum miasta, jakim jest Skwer Ruchu Młodej Polski, znajdującego się przy ul. Podmłyńskiej na Starym Mieście. Zakończyła się właśnie metamorfoza tego miejsca, które stało się uporządkowaną, nowoczesną i przyjazną pieszym przestrzenią wypoczynkową w samym sercu miasta.

Skwer Ruchu Młodej Polski przy ul. Podmłyńskiej był przebudowywany od jesieni 2019 roku i według planów miała potrwać do końca sierpnia. Łagodna zima umożliwiła jednak szybsze o trzy miesiące ukończenie prac, których zamierzeniem było całkowite przeobrażenie tego obszaru.


Celem przebudowy skweru było stworzenie w tym miejscu nowej przestrzeni publicznej o wysokich walorach użytkowych i wizualnych. Znajdujący się tutaj do tej pory otoczony murkiem kwietnik, z wysłużonym i nierównym chodnikiem, ograniczonym dodatkowo parkingiem ustąpił miejsca miejskiemu placowi o estetycznej, granitowej nawierzchni wyposażonemu w indywidualnie zaprojektowaną małą architekturę. Na murku oporowym nowej przestrzeni wykończonym stalą Corten, która w miarę upływu czasu zmieni kolor, nabierając patyny, zamontowanych zostało siedem ławek wykonanych ze stali nierdzewnej i drewna o różnej formie – od prostych siedzisk do ławek z oparciami i podłokietnikami. Dwie z nich wyposażono również w podnóżki.

“Wykreowana przestrzeń to miejsce, które daje możliwość wypoczynku podczas spacerów, jednocześnie tworzy dogodne warunki dla podziwiania jednego z najpiękniejszych widoków na Główne Miasto” – mówi Michał Szymański, Z-ca Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej GZDiZ.

Metamorfoza tego terenu pozwoliła na likwidację barier architektonicznych, dzięki czemu poprawiona została funkcja komunikacyjna skweru. Piesi, którzy do tej pory korzystali z wąskiego chodnika zyskali wygodną przestrzeń. Ponadto jest ona przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami i rodziców z wózkami, bo choć skwer zachował swoją dwupoziomową formę, to wejść na niego można bez konieczności pokonywania schodów.

Na skwerze nie brakuje zieleni. Bo choć rosnące wcześniej na kwietniku róże zostały przesadzone na inne tereny zielone w Śródmieściu Gdańska, to w ich miejsce nasadzonych zostało 16 drzew liściastych, z których siedem zlokalizowano w zaprojektowanych na skwerze niewielkich, zielonych powierzchniach o zwiększonej możliwości magazynowania wód opadowych.

Dotychczas bezimienny fragment ul. Podmłyńskiej od 30 kwietnia ma swoją nową nazwę. Na wniosek Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz głosami gdańskich Rajców otrzymał nazwę Skweru Ruchu Młodej Polski. To upamiętnienie powstałego w 1979 roku mocno związanego z Gdańskiem ugrupowania demokratycznej opozycji, które aktywnie działało w latach 80. na rzecz przeobrażeń ustrojowych w Polsce. Pojawi się tam wkrótce tablica informacyjna przybliżająca historię działalności Ruchu.

Koszt modernizacji skweru przy ul. Podmłyńskiej wyniósł blisko 950 tys. zł. Projekt w kwocie 140 tys. zł. dofinansowała firma Euronet.

Czytaj też: Miasto | Zieleń | Polska | Gdańsk | Urbanistyka | Metamorfoza

fot. Karol Stańczak/ GZDiZ
źródło: Gdansk.pl 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły