Ślonsko Chałpa

Ślonsko Chałpa: architekci zmienili starą stodołę w jednorodzinny dom

Architekci z pracowni mode:lina pochwalili się nową realizacją. Projekt Ślonsko Chałpa to jednorodzinny dom, który powstał z przebudowy istniejących budynków gospodarczych z okresu PRL. 

Za projektem Ślonsko Chałpa kryje się ciekawa historia. Jego forma to efekt przebudowy istniejących budynków gospodarczych powstałych jeszcze w okresie PRL. Poznańscy architekci wydobyli z nich to, co najcenniejsze – surowy beton i cegłę, które zostały wyeksponowane oraz prostotę formy i konstrukcji. Przebudowa miała na celu adaptację popadającej w ruinę stodoły na dom jednorodzinny. Z budynków gospodarskich udało się zachować betonową konstrukcję budynku wraz z częścią cegieł i elementów stalowych. Istniejące zabudowania, ze względu na swoją modułową siatkę słupów i betonowy strop mogły być stosunkowo łatwo przebudowane i dowolnie zaaranżowane.

Bryła budynku została skrócona o cztery pola konstrukcyjne, z czego dwa pola utworzyły taras zewnętrzny, a kolejne dwa zrobiły miejsce na salon o podwójnej wysokości. Oryginalna konstrukcja i kształt stodoły są doskonale widoczne właśnie z salonu, gdzie można obserwować dokładny przekrój budynku. Architekci zaprojektowali tam antresolę, dzięki czemu powiększyli dostępną powierzchnię. W sumie powierzchnia domu Ślonsko Chałpa wynosi 300 m kw.

Ślonsko Chałpa


Sam dach budynku został podniesiony, aby można było na piętrze zmieścić funkcje mieszkalne. Architekci wraz z inwestorami postanowili zachować gospodarski klimat budynku, dlatego sama bryła ma nadal prosty kształt nawiązujący do stodoły. Elewacja została wykonana z drewna i jest “podziurawiona” dużymi, nieregularnymi otwarciami, aby maksymalnie doświetlić wnętrze. Sąsiadujący ze stodołą dom typu kostka, został zaaranżowany na dom gościnny, a jego elewację pomalowany na kolor szary.

Użyte we wnętrzu naturalne materiały takie jak usłojone drewno i ciemny polerowany granit świetnie ze sobą kontrastują, a zarazem uzupełniają się z surowym budulcem czyli nierównymi cegłami czy nieobrobionym betonem z widocznymi śladami po cięciu.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Drewno | Modelina

fot. Patryk Lewiński, źródło: mode:lina