Słupki w Gdyni są jak ołówki. Stanęły obok szkoły

Słupki ołówki ustawione zostały w Gdyni przy ulicy Kopernika w dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana. Mają uniemożliwić kierowcom zatrzymywanie się tuż przy przejściu dla pieszych i sygnalizować, by zachowali ostrożność przejeżdżając obok znajdującej się tutaj szkoły.

Inwestycję zrealizował Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni z inicjatywy Urzędu Miasta. Słupki wykonane są z poliuretanu i w sumie stanęło ich siedem.

Słupki zostały kupione od prywatnego producenta. Są elastyczne, dzięki czemu mogą być stosowane przy drogach rowerowych i przejściach dla pieszych. Surowiec, z którego zostały wykonane jest odporny na częste uderzenia. Ich średnica wynosi 80 mm, a wysokość nad ziemią 1000 mm.

Słupki niczym kredki ustawiono, by uniemożliwić kierowcom zatrzymywanie się przy przejściu dla pieszych. Wprawdzie przepisy prawa zabraniają pozostawiania samochodu w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowań i przejść dla pieszych, jednak nie wszyscy kierowcy stosują się do zasad. Sama ulica Kopernika w Gdyni włączona została do strefy “Tempo 30”, co oznacza konieczność poruszania się z prędkością nie większą niż 30 km/h.


Rozszerzenia strefy “Tempo 30” o ulicę Kopernika chcieli sami mieszkańcy. Dodatkowo, aby poprawić bezpieczeństwo przebudowano przejście dla pieszych, które teraz jest lekko wyniesione.

Póki co Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni ograniczył się tylko do siedmiu słupków i nie planuje montażu kolejnych w przyszłości.

zdjęcia: M. Milewski

źródło: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni (www.zdiz.gdynia.pl)

Czytaj też: Gdynia | Miasto | Meble miejskie | Detal | Dzieci | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły