Legnica

Śmietniki niszczą krajobraz? Polskie miasta chowają pojemniki pod ziemią

Takie rozwiązania funkcjonują już w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Wkrótce do tego grona dołączy Chełm, gdzie również śmietniki mają być ukryte w ziemi.

Miasto Chełm podpisało umowę na budowę podziemnych oraz półpodziemnych pojemników na odpady. Inwestycję zrealizuje forma Polskie Pojemniki z Krosna Odrzańskiego.

Postępowanie, w którym wybrana została firma Polskie Pojemniki, ogłoszone zostało w trybie “zaprojektuj i buduj”. Oznacza to, że pierwszym krokiem w realizacji zadania będzie opracowanie przez wykonawcę dokumentacji technicznej inwestycji. Powinno to nastąpić w ciągu najbliższych czterech miesięcy. Następny etap to prace budowlane – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Chełm.

Budowa podziemnych śmietników ma wiele zalet. Wśród nich można wskazać kwestie estetyczne oraz koszty. W przypadku pojemników podziemnych na zewnątrz widoczny jest tylko kiosk wrzutowy. Wygląd takich kiosków można personalizować w zależności od potrzeb danego miasta.

Podziemne śmietniki w Toruniu

W przypadku śmietników półpodziemnych około 60 procent konstrukcji znajduje się pod poziomem gruntu. Otoczone ziemią pojemniki wolniej się nagrzewają i latem wydzielają mniej nieprzyjemnego zapachu. Odpowiedni projekt klapy ogranicza przepływ powietrza, co hamuje proces rozkładania się odpadów. Dodatkowo takie pojemniki są odporne na akty wandalizmu – standardowe kontenery na kółkach można bowiem łatwo przesunąć.

W ramach zamówienia w mieście Chełm zamontowanych zostanie siedem “gniazd” podziemnych śmietników, każde będzie się składać z pięciu pojemników (w sumie 35 sztuk) oraz 79 tak zwanych półpodziemnych gniazd na odpady (również po pięć pojemników na “gniazdo”). Dodatkowo na terenie miasta pojawi się 500 nowych, betonowych śmietniczek oraz 150 pojemników na psie odchody wraz z podajnikami torebek.

Czytaj też: Ciekawostki | Miasto | Ekologia | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Chełm, Polskie Pojemniki