Sobieski Towers to najnowszy projekt realizowany przez grupę Ghelamco Poland, która w swoim portfelu ma już kilka wieżowców w Warszawie. Sobieski Tower miał mieć docelowo 160 metrów wysokości, jednak stołeczny ratusz wydał zgodę na 130-metrowy budynek. Inwestor przyjął warunki, tym samym władze miasta wydały zgodę na rozpoczęcie inwestycji.
Początki inwestycji w Sobieski Towers sięgają 2018 roku, gdy firma Ghelamco Poland starała się o zgodę na budowę wieżowca o wysokości 160 metrów i powierzchni całkowitej wynoszącej prawie 100 000 metrów kwadratowych. Przy ówczesnych założeniach powierzchnia Sobieski Towers wynieść miały 43 000 metrów kwadratowych, a powierzchnia handlowa ponad 3000 metrów kwadratowych. Koszt inwestycji szacowano na 250-300 mln zł.
Wydana właśnie decyzja, pozwala na budowę czterosegmentowego obiektu o wysokościach 108, 116, 127 i 130 metrów. Maksymalnie wieżowiec może mieć 34 kondygnacje naziemne i 5 podziemnych, a jego łączna powierzchnia wynieść może 77 500 metrów kwadratowych. Miasto zgodziło się na realizację takiego projektu, w zamian to inwestor ma zbudować na własny koszt i przekazać nieodpłatnie miastu lokalną ulicę, łączącą Aleje z Grójecką.
„Dojazd do wieżowca będzie usytuowany od ul. Nowogrójeckiej, zaplanowanej jako połączenie Alej Jerozolimskich z Grójecką; inwestor ma ją zbudować na własny koszt i nieodpłatnie przekazać miastu. Według uzyskanych przez nas informacji, szacuje się, że w budynku w dni powszednie przebywać będzie ok. 3,5 tys. osób (przy frekwencji na poziomie 70-75% pracowników firm), a przybliżony koszt inwestycji na dziś to 250-300 mln zł.” – podaje na swoim profilu na Facebooku Stowarzyszenie Ochocianie Sąsiedzi (https://www.facebook.com/ochocianie/)
Sobieski Towers powstanie w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Warszawie – na rogu ulicy Grójeckiej i Alei Jerozolimskich, tuż przy Placu Zawiszy. W bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca znajduje się słynny hotel Sobieski, siedziba Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej, warszawskie Filtry, czy Dworzec Warszawa Główna. Okolica prężnie się rozwija. W ostatnich latach powstały tu między innymi biurowiec Chmielna 89 (nazywany warszawską piramidą). W stronę centrum wskazać można chociażby najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej – VARSO, czy w stronę Woli – kompleks biurowców przy tzw. Bramie Zachodniej. Warto dodać, że obecnie dobiega końca remont Dworca Zachodniego, o czym przeczytacie TUTAJ.
Decyzja o warunkach zabudowy nie jest jeszcze ostateczna ani prawomocna (strony mogą wnieść odwołanie).
Czytaj też: Architektura w Polsce | Wieżowiec | Ciekawostki | Warszawa | Biuro
źródło: Ghelamco Poland / https://www.ghelamco.com/pl/projects/poland/