Sobieskiego 100 przejęte przez Warszawę. Rosyjskie “Szpiegowo” w rękach komornika!

Sobieskiego 100 przejęte! Przed laty był zamieszkiwany przez radzieckich dygnitarzy. Opuszczony blok znajduje się przy ulicy Sobieskiego 100 w Warszawie. Po wieloletniej sądowej batalii prezydent Rafał Trzaskowski podjął decyzję o odebraniu go ambasadzie Rosji. Blok, po remoncie, ma zostać przystosowany do potrzeb ukraińskich rodzin, które przybędą do Warszawy. W 2016 roku warszawski sąd okręgowy nakazał Rosji wydanie Polsce nieruchomości. 

Modernistyczny budynek powstał dla pracowników biur radcy handlowego i ambasady ZSRR. Nad jego projektem pracowali architekci Piotr Sembrat i Janusz Nowak. Za część konstrukcyjną odpowiadał inżynier Andrzej Krawczyk. Charakterystyczną częścią budynku są kaskady oraz prześwit w środkowej części, który zamknięto na górze przestrzenią dwóch kondygnacji. W najwyższym punkcie ma 11 kondygnacji. Oddano go do użytku w 1978 roku – wtedy wprowadzili się tu pierwsi mieszkańcy.


Co ciekawe, podobne budynki dla swoich mieszkańców miała otrzymać Polska Ludowa w Moskwie. Stosowna umowę w 1974 roku podpisał Edward Gierek. Jednak strona polska nie otrzymała nigdy takich nieruchomości w stolicy ZSRR.

Blok na Mokotowie był opuszczony od końca 1989 roku. To popularne miejsce wśród osób, które lubią odkrywać opuszczone miejsca. Nie jest to jednak takie proste. Blok jest ogrodzony i pilnowany przez ochroniarza. Gmach opustoszał w połowie lat 90. W 2005 roku otwarto w nim Club 100, który był chętnie odwiedzany przez mieszkających w Warszawie Rosjan. Jednak klub nie przetrwał długo i również został zamknięty.

fot. Emptywords, źródło: wikimedia.org, licencja CC 4.0

Krótko po agresji Rosji na Ukrainę, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski tak zareagował w kwestii działki przy Sobieskiego 100:

Od miesięcy pracujemy nad przejęciem osiedla przy ul. Sobieskiego 100. Mamy prawomocne wyroki, jest wyznaczony komornik. Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowałem, że długofalowo urządzimy tam mieszkania na potrzeby ukraińskich rodzin z dziećmi – napisał Rafał Trzaskowski na swoim profilu w serwisie Facebook.

Sobieskiego 100 przejęte przez warszawski ratusz
Dziś (11 kwietnia 2022 roku) o godzinie 9.00 pod bramą osiedla Sobieskiego 100 nazywanego również rosyjskim “Szpiegowem” pojawili się przedstawiciele warszawskiego ratusza w asyście komornika oraz straży miejskiej w celu przejęcia – zgodnie z wyrokiem sądu z 2016 roku – nieruchomości. Wraz z nimi przybył też pracownik fizyczny z nożycami do cięcia łańcucha i ręczną akumulatorową piłą tarczową, bowiem na krótko przed przybyciem urzędników, brama została zablokowana grubym łańcuchem.

Nie obyło się jednak bez problemów. Na chwilę przed przybyciem urzędników, przed bramą pojawili się prywatni ochroniarze wynajęci przez stronę rosyjską. Na miejscu pojawili się również nieznani ludzie w kominiarkach porozumiewający się w języku rosyjskim. Tajemniczy ludzie weszli na teren obiektu, aby kilkanaście minut później wyjść z niego.

Na godz. 10:20 ratusz zapowiedział na miejscu konferencję prasową, w której udział wezmą Rafał Trzaskowski i Andrij Deszczycia, ambasadora Ukrainy w Polsce. Co więcej, reporter “Wyborczej” zauważył, jak bocznym wyjściem dozorca ze Szpiegowa wymyka się, zabierając ze sobą grzejnik elektryczny (!)

W chwili pisania artykułu, przedstawiciele warszawskiego ratusza weszli na teren nieruchomości.

Czytaj też: Warszawa | Modernizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

fot. Dariusz Majgier, źródło: Google Maps

źródło: UM Warszawa, materiały własne