SOLACE: Polacy stworzyli dom za 100 tys zł. Zbudujesz go w dwa dni

Tak wygląda prototyp ekologicznego domu SOLACE, który zaprezentowany został w Warszawie. To całoroczny i wytrzymały dom, który generuje więcej energii niż zużywa. Jest tani i szybki w budowie. Elementy potrzebne do jego budowy dostarczane są w zaledwie jednym kontenerze.

Solace House to polski startup, który chce zmienić sposób w jaki myślimy o budowie domu. Założenie jest proste – budowa domu wcale nie musi być długim i kosztownym procesem – wystarczy tylko odrobina kreatywności i otwarty umysł. Dowodem jest ich projekt domu przyszłości. Wszystko, co niezbędne do jego stworzenia jest dostarczane przyszłemu właścicielowi w jednym kontenerze. Ale kompaktowość to tylko jedna z długiej listy zalet Solace House. Dom jest bowiem stworzony zarówno z dbałością o szczegóły, jak i środowisko. Całość wykonana jest z drewna, a na dachu przewidziane są panele fotowoltaiczne, które sprawiają, że dom jest całkowicie samowystarczalny energetycznie.

Misją SOLACE jest zaprojektowanie domu o parametrach, które pozwolą na ograniczenie poboru energii, a tym samym kosztów utrzymania domu, do możliwego minimum. Naszą ideą ma być najtańszy w Europie budynek mieszkalny wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plus energetyczny i samowystarczalny, będący w 80 proc. gotowy do recyklingu – mówi Piotr Pokorski, jeden z założycieli firmy.

W określeniu wymagań energetycznych, potrzebnych do osiągnięcia plusenergetyczności budynku SOLACE pomogli Platforma Fotowoltaiki i PVLab. Natomiast w instalację fotowoltaiczną uposażyła projekt firma IKEA.

Dom ekologiczny to idealne rozwiązanie dla portfela jego użytkowników, jak i dla środowiska nas wszystkich. Instalacja fotowoltaiczna na dachu pozwala ograniczyć tak istotne w gospodarstwie domowym koszty energii elektrycznej prawie do zera. W IKEA widzimy olbrzymią wartość w energii odnawialnej, dlatego sami od wielu lat z niej korzystamy. Współpracując z SOLACE, chcemy pokazać korzyści, jakie w nowoczesnym, zeroemisyjnym domu można osiągnąć, stając się prosumentem. – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, dyrektor ds. Zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.

Całoroczny dom SOLACE można postawić bez pozwolenia na budowę w zaledwie trzy dni. Rozwiązanie jest kombinacją efektywnej termoizolacji, odpowiednich urządzeń grzewczych i wentylacyjnych oraz konstrukcji płytowej nowego typu. Jeden model budynku, a co za tym idzie – zestaw powtarzalnych elementów sprawiają, że jest on szybki i tani w produkcji, dzięki temu może być ciekawą alternatywą dla wielu młodych osób, które stoją przed decyzją o zakupie swojego pierwszego własnego lokum, a mają na uwadze dobro środowiska. Powierzchnia budynku wynosi 35 m kw., dzięki antresoli przestrzeń mieszkalna została powiększona o 10 m kw., dzięki czemu wynosi ona łącznie 45 m kw. Jego koszt wynosi zaledwie 100 tys. złotych. To połowa kosztów budowy tradycyjnego domu o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych.

Projektanci zaprosili do przedsięwzięcia wiele firm, które przyczyniły się nie tylko do wyprodukowania prefabrykatów, z których zbudowany jest SOLACE, ale także do zagospodarowania przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Dom ekspozycyjny został zaaranżowany w taki sposób, aby stworzyć ciepły, domowy klimat. Wnętrze zostało zaprojektowane i wyposażone przez IKEA tak, aby można było wygodnie z niego korzystać i jednocześnie poczuć się jak u siebie. Urządzenia elektroniczne codziennego użytku dostarczył MediaMarkt, natomiast pomiar energii za pomocą rozmieszczonych w budynku mierników oraz dostęp do internetu w samym budynku zapewnił Orange Polska.

Orange Polska dostarczył do domu SOLACE rozwiązanie Smart Energia, które dzięki rozmieszczonym w budynku czujnikom pozwala użytkownikom kontrolować poziom zużycia energii w podziale na poszczególne pomieszczenia – powiedział Sebastian Grabowski, Dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Konstrukcja domu opiera się głównie na dwóch podstawowych materiałach. Pierwszym jest płyta MFP, dostarczona przez markę Pfleiderer. Jest to niezwykły rodzaj płyty, który nie emituje formaldehydów i dzięki temu staje się zdrowy do mieszkania, Płyta ta pozwala SOLACE zagwarantować klientom zdrowe miejsce do życia. Drugim elementem konstrukcji budynku jest piana poliuretanowa od firmy Lallafom USA, pełniąca rolę termoizolacji XXI wieku, z ekologicznym środkiem spieniającym, nie zawierającym szkodliwych dla środowiska związków.

Na pokrycie elewacji budynku pokazowego wybrano stalową blachę (Blachprofil 2), która sprawia, że instalacja paneli fotowoltaicznych jest niezwykle prosta, a sama blacha jest produktem podlegającym w wysokim stopniu recyklingowi. Szalówkę dostarczyła firma DLH – jest ona wykonana z modrzewia syberyjskiego, który pozyskiwany jest w bardzo surowym syberyjskim klimacie i jest drewnem bardzo wytrzymałym, o małych przyrostach rocznych. Wykończenie budynku materiałami budowlanymi wsparł Bricoman Polska, dzięki którym dom SOLACE wygląda nowocześnie i jeszcze bardziej innowacyjnie.

Sam budynek jest ogrzewany dzięki produktom Innova. HVAC to urządzenie, które pozwala ogrzać budynek zimą, a ochłodzić latem. Co najważniejsze, jest zasilane w 100 proc. z energii elektrycznej z paneli PV. Natomiast pompa CWU służy jako centrala wody użytkowej z odzyskiem ciepła, przez co staje się superenergooszczędna w eksploatacji.

Organem wspierającym startup Solace House jest Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Projekt zdobył też patronat Miasta Stołecznego Warszawy.

Dom ekspozycyjny stanął 26 września w Warszawie, przy ul. Rektorskiej 4 i jest oficjalnie otwarty dla potencjalnych klientów. Osoby zainteresowane zakupem budynku będą mogły sprawdzić, jak czują się w przestrzeni SOLACE i zdecydować, czy jest to rozwiązanie, w którym chcą zamieszkać w przyszłości.

Zobacz również: Architektura | Domek letniskowy | Dom jednorodzinny

dom za 100 tys zł

źródło: materiały prasowe