Solidarni z Ukrainą Studenci ASP
"No more time" - mocna praca "Tuse" i Mateusza Rybki fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Solidarni z Ukrainą. Studenci ASP z Gdańska tworzą kolejne antywojenne murale!

Solidarni z Ukrainą – pod takim hasłem powstaje cykl antywojennych murali w Gdańsku, które tworzą studenci gdańskiego ASP. Na murze oporowym Pomorskiej Kolei Metropolitalnym w pobliżu przystanku PKM Gdańsk Jasień powstanie cykl ściennych obrazów pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, których autorami są studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Można do nich dołączyć. Pierwszy z murali maluje już Piotr Jaworski “Tuse”. W przestrzeni Gdańska już od pierwszych dni wojny zaangażowani artyści wyrażali swój sprzeciw, wśród nich Mariusz Waras, Vasyl Savchenko i inni.

Około 300 metrowy, wysoki prawie na trzy metry mur, znajdujący się niedaleko przystanku PKM Gdańsk Jasień, już niedługo pokryje się antywojennymi obrazami. To wspólna inicjatywa Samorządu Województwa Pomorskiego i należącej do niego spółki PKM SA oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projekty przygotowuje kilkunastu studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pod okiem kierującego Pracownią Malarstwa Ściennego i Witrażu profesora Jacka Zdybla.

“Mamy szansę wspólnie stworzyć ogromną, antywojenną galerię w przestrzeni publicznej, która stanie się artystycznym manifestem sprzeciwu wobec każdej agresji. Wybraliśmy tę okolicę, bo jest miejscem licznych spacerów. Obok przystanku Jasień, po stronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ciągnie się droga, z której korzystają rowerzyści i mieszkańcy okolicznych osiedli. Prace można więc oglądać nie tylko z okien pociągu.” – mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM.

Murale będą powstawały cyklicznie. Pierwsze projekty młodzi twórcy przedstawią jeszcze w tym tygodniu, w przyszłym – rozpoczną działania na ścianie. 


“Rozmawialiśmy ze studentami o pomysłach i byliśmy bardzo podbudowani ich wyobraźnią, pomysłowością i tym, w jak symboliczny sposób planują przedstawić emocje, które nimi targają przy okazji tych tragicznych wydarzeń. Będą tam prace ukazujące tragedię wojny, ale też nadzieję na to, co po zakończeniu wojny może nas czekać” – opowiada Tomasz Konopacki.

Organizatorzy akcji deklarują, że są otwarci również na inne pomysły i artystów, którzy chcieliby w ten sposób zamanifestować solidarność z Ukrainą.

“Czekamy na sygnały. Można zgłosić się bezpośrednio do nas lub do prof. Zdybla. – Mur jest na tyle duży, że dla każdego znajdzie się miejsce.” – mówi Konopacki

PKM SA, właściciel muru, deklaruje, że pokryje koszty farb potrzebnych do realizacji projektu. O dołączeniu do akcji decyduje kolejność zgłoszeń i akceptacja przedstawionego projektu przez przedstawicieli ASP, SWP i PKM.

Od kilku dni nasza redakcja solidaryzuje się z Ukrainą w obliczu wojny rozpętanej przez Rosję. Publikujemy treści wspierające Ukrainki i Ukraińców. Informujemy o ich twórczości, talentach, osiągnięciach i wsparciu płynącym z całego świata. Pełną listę artykułów wspierających Ukrainę w tych trudnych chwilach znajdziecie pod tagiem #SolidaritywithUkraine

Czytaj też: Murale | Gdańsk | Blok | Sztuka | Ukraina  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Solidarni z Ukrainą / gdansk.pl