Apartament Awangardowy kwiat to przestrzeń, która zachwyca kunsztem wykonania i głębokim nawiązaniem do estetyki przełomu wieków, znanej jako belle époque. Zlokalizowany w jednej z sopockich kamienic z początku XX wieku, przy samej plaży, łączy w sobie dawną elegancję z nowoczesną funkcjonalnością. Ten 90-metrowy apartament jest hołdem dla stylu art nouveau, przeplatającym się subtelnie z zapowiedziami art déco. Remont wnętrza objął kompleksową przebudowę, a także odtworzenie oryginalnej stolarki okiennej, co pozwoliło przywrócić klimat dawnej epoki.
Apartament mógłby należeć do literackiej Damy Kameliowej, bohaterki powieści Aleksandra Dumasa. Przestrzeń zdaje się być scenerią dramatycznej miłości, łączącą naturę i sztukę w sposób charakterystyczny dla belle époque. Styl art nouveau, dominujący w czasach fin de siècle, przejawia się tu w organicznych liniach, asymetrycznych formach i dekoracyjności inspirowanej fauną i florą. Przejawy secesji widoczne są w każdym elemencie: od wzorów tapet Pierre Frey i Braquenié, po tapetę w sypialni od Ralpha Laurena. Dekoracje te wprowadzają bogactwo roślinnych motywów i subtelnych odcieni, które harmonizują z meblami i wykończeniami wnętrza.
Apartament zachwyca zróżnicowaną kolorystyką. Jasne, pastelowe barwy zieleni i brązu dominują w salonie oraz kuchni z jadalnią. Ciepłe złoto na sufitach i ścianach łazienki kontrastuje z głębokimi, kamieniopodobnymi odcieniami niebieskiego i granatu w sypialni oraz salonie. Te eleganckie zestawienia podkreślają kameralność i ciepło wnętrz, jednocześnie nawiązując do tradycji secesji, która ceniła subtelne połączenia kolorów.
Centralnym punktem apartamentu są łukowate okna, które przypominają witraże, tak cenione w okresie art nouveau. Ręcznie wykonane sztukaterie, misterne obramowania okienne i drewniana stolarka to elementy, które przywołują ducha epoki. Eleganckie wykończenie kominka, delikatne krzesła przy wyspie kuchennej, czy zgrabne stoliki nocne w sypialni świadczą o kunszcie rzemieślników.
Materiał, który szczególnie wyróżnia to wnętrze, to szkło – ulubiony materiał secesji. Barwione, organiczne formy szklanych elementów dodają wnętrzom lekkości i świetlistości. Inspiracje Louisem Tiffanym – amerykańskim witrażystą i artystą, tworzącym głównie dzieła ze szkła i wyroby jubilerskie w stylu secesji – są tu widoczne w subtelnych zdobieniach lamp i luster.
Apartament łączy elegancję z funkcjonalnością. Drewniane zabudowy skrywają szafy i schowki, tapicerowane sofy zapewniają komfort, a kuchnia z polerowanym blatem stołu-wyspy łączy piękno z użytecznością. To połączenie sztuki z codziennością przywodzi na myśl luksusowe rezydencje z czasów belle époque.
Choć dominującym stylem jest tu art nouveau, w apartamencie znaleźć można elementy zapowiadające nadejście art déco. Złote gwiazdy na niebieskim tle sufitu w jadalni, geometryczne kinkiety czy chromowane wykończenia lamp zdradzają fascynację przyszłością i przemysłowymi materiałami, które pojawiły się w latach 20. XX wieku. To subtelne połączenie dwóch stylów ukazuje ewolucję w sztuce wnętrzarskiej tamtego czasu.
Wystrój apartamentu zdradza fascynację naturą i sztuką. Motywy roślinne oplatające wnętrza, delikatne wzory ptaków na tapetach i tkaninach, a także starannie dobrane kolory i faktury, tworzą przestrzeń pełną życia i emocji. Można sobie wyobrazić, jak właścicielka apartamentu prowadzi gościa przez amfiladę pomieszczeń, od salonu, przez jadalnię, aż do przytulnej sypialni. Nawet łazienka z wielkim lustrem zaprasza do kontemplacji piękna detali.
Awangardowy kwiat to więcej niż apartament – to opowieść o sztuce, historii i estetyce. Stanowi most między dawnymi czasami a współczesnością, gdzie każdy szczegół wnętrza jest hołdem dla wyrafinowanego piękna. To przestrzeń stworzona dla tych, którzy cenią kreatywność, oryginalność i subtelny luksus.
Projekt: Karolina Rochman Design
Zdjęcia: Rafał Lipski
Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Sopot | Architektura w Polsce | Art Deco | Secesja