Sopocki System Identyfikacji Miejskiej jednym z najlepszych w Polsce

System Identyfikacji Miejskiej w Sopocie został nagrodzony podczas Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki. Miasto otrzymało wyróżnienie w kategorii „Innowacja w Turystyce 2019”.

Nowe tabliczki z nazwami ulic pojawiły się w Sopocie w 2019 roku. Wymieniono wtedy wszystkie nośniki z nazwami. Zamontowano osiem podświetlanych pylonów z mapami miasta oraz dwujęzyczną informacją o sopockich atrakcjach turystycznych i hotelach. Sopocki System Identyfikacji Miejskiej obejmuje też pylony kierujące do hoteli i campingów – ustawiono je przy głównych ciągach drogowych. Natomiast w centrum miasta zamontowane zostały znaki informujące o atrakcjach turystycznych i instytucjach kultury.

Projekt Systemu powstał na zamówienie Miasta Sopot. Przygotowali go projektanci Studio Świerszcze. Wszystkie tablice, słupy i pylony mają spójną oraz uporządkowaną formę. Inspiracją dla kształtowania poszczególnych elementów było skojarzenie najbardziej uniwersalne i jednocześnie wszechobecne w mieście – wiatr i jego siła. Gama kolorów pojawiająca się w całym Systemie Identyfikacji Miejskiej jest inspirowana kolorystyką Zatoki Gdańskiej. Ważnym zagadnieniem, który został wzięty pod uwagę w projektowaniu SIM było też odpowiednie zaplanowanie liczby informacji w zależności od tego, czy komunikaty kierowane są do osób pieszych czy uczestników ruchu drogowego. Oznaczenia w ruchu pieszym są wzbogacone o anglojęzyczne tłumaczenia, ikony, jak również informują o odległościach do wskazanych destynacji od miejsca, w którym usytuowany jest nośnik.


Ogromnie cieszy nas przyznane wyróżnienie w kategorii Innowacja w Turystyce. Dzięki spójności i czytelności nowego Systemu Informacji Miejskiej w Sopocie przestrzeń miasta nabrała eleganckiego charakteru. Dodatkowo wzmocniony został przekaz dla turystów, którzy często gubili się w nadmiarze informacji i kolorów poszczególnych znaków i strzałek. SIM doceniają zarówno nasi goście, jak i mieszkańcy. Dzięki SIM a także obowiązującej uchwale krajobrazowej udało się znacząco poprawić estetykę miasta – mówi Jacek Karnowski, prezydent miasta Sopotu.

Nagrody wręczono 1 października w Europejskim Centrum Solidarności.

Czytaj też: Identyfikacja wizualna | Sopot | Minimalizm | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

fot. Fotobank.pl, źródło: UM Sopot