fot. Pixabay

Sopot: miasto zachęca, by zgłaszać drzewa – przyszłe pomniki przyrody

Takiego zgłoszenia dokonywać mogą mieszkańcy Sopotu jak i goście odwiedzający kurort. Urzędnicy chcą, by wskazywali oni kandydatów na przyszłe pomniki przyrody, które zyskają specjalny status ochrony.

Dziś w Sopocie znajdują się 43 takie pomniki. Większość, bo 41 stanowią pomniki przyrody ożywionej, czyli pojedyncze drzewa, grupy drzew lub aleje. Dodatkowo w mieście są dwa pomniki przyrody nieożywionej i dotyczą głazów narzutowych. Z pośród wspomnianych 27 pomników przyrody znajduje się na terenie miasta, a 16 na terenie lasu, w obrębie Leśnictwa Sopot. To tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny. Takie pomniki mają szczególną wartość przyrodniczą, naukową, kulturową, historyczną lub krajobrazową.

W przypadku drzew, głównym kryterium uznania ich za pomniki przyrody jest obwód pnia, mierzony na wysokości 130 cm. Dla przykładu – obwód pnia buka, dębu, lipy, platanu nie może być mniejszy niż 300 cm – czytamy w komunikacie na stronie Sopot.pl.

Które drzewa to kandydaci do takiego tytułu? Propozycję pomnika można zgłosić wypełniając wniosek dostępny na stronie internetowej UM Sopotu, w Biuletynie Informacji Publicznej (kliknij TUTAJ). Więcej informacji udziela Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska.

fot. UMS

We wniosku o ustanowienie pomnika przyrody należy podać imię, nazwisko i adres wnioskodawcy, proponowaną nazwę pomnika przyrody, opis pomnika przyrody, wskazać lokalizację, właściciela działki i załączyć mapę z zaznaczeniem lokalizacji. Przyszłe pomniki przyrody ustanawia w drodze uchwały rada gminy.

źródło: UM Sopot

Czytaj też: Sopot | Zabytek | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły