Sopot: odsłonięto rzeźbę “Echo” autorstwa Xawerego Wolskiego

Rzeźbę “Echo” ustawiono na rondzie łączącym ulice Bitwy pod Płowcami oraz Hestii. Jej fundatorem jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, która od lat wspiera młodych artystów.

Rzeźba “Echo” ma prawie 4 metry wysokości i wykonana została z brązu. Jest to jedna z serii odlewów Xawerego Wolskiego zatytułowanych “Echo”. Ustawienie jej w miejscu publicznym było celowym zabiegiem, dzięki któremu sztuka ma być bardziej dostępna dla mieszkańców Sopotu.

Xawery Wolski wrócił do Polski kilka lat temu, po latach spędzonych w Meksyku. Dzisiaj skupia się na budowaniu imponującej galerii rzeźb w dworku w mazowieckim Dańkowie. Na terenie posesji można znaleźć między innymi pozostałe dzieła z serii „Echo”. Wolski nie ukrywa, że zawsze chciał, aby jedna z jego rzeźb stanęła właśnie w Sopocie, który dobrze wspomina z młodości.

Twórczość Xawerego Wolskiego to przede wszystkim rzeźba. To artysta uznany, którego prace wystawiano na całym świecie w prestiżowych galeriach i cieszę się, że jedna z nich właśnie zawitała na stałe do Sopotu. ERGO Hestia doskonale znana jest ze swojego zaangażowania na rzecz sztuki, artystów i art brandingu. To wręcz modelowy przykład symbiozy sztuki i biznesu – móiZbigniew Buski, dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Xawery Wolski (ur. 1960) jest polskim artystą, głównie rzeźbiarzem, działającym na arenie międzynarodowej. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w paryskiej Academie des Beaux Arts, w pracowni samego Césara Baldacciniego. Jako młody artysta opuścił Polskę na trzy dekady, mieszkając w tym czasie i tworząc m.in. we Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, a także Meksyku, w którym osiedlił się na dłużej. Kilka lat temu wrócił do ojczyzny. Jako spadkobierca przedwojennej rodziny ziemiańskiej, zamieszkał wXIX-wiecznym dworku w miejscowości Dańków (woj. mazowieckie). Artysta stworzył tam miejsce, gdzie sztuka przenika się z naturą, a tradycja z nowoczesnością. Dwór wraz z otaczającym go ogrodem pełni funkcję galerii rzeźb samego Wolskiego, ale także miejsca wystaw innych twórców czy międzynarodowych rezydencji artystycznych.


Twórczość rzeźbiarska Xawerego Wolskiego zdaje się być wypadkową tradycji sztuki europejskiej połączonej z wpływami środkowo- i południowoamerykańskimi. Charakteryzuje ją prostota i organiczność form, przeważnie sprowadzonych do wyabstrahowanego symbolu. Z jego prac przebija pierwiastek duchowy i metafizyczny. Powstają one w bardzo zróżnicowanych formatach: od drobnych, niemal biżuteryjnych, po monumentalne dzieła przeznaczone do umieszczenia w rozległej przestrzeni. Jak mówi sam artysta: „Interesuje mnie tworzenie mostów komunikacyjnych pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, w jedności i z nadzieją, że dialog w czasie i przestrzeni pozwoli stworzyć nowe jakości”.

Czytaj też: Sztuka | Kultura | SopotCiekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe