zniszczyli kamienicę

Sosnowiec: wandale zniszczyli wyremontowaną dwa lata temu kamienicę

To jedna z piękniejszych kamienic w centrum miasta. Miasto pokazało zdjęcia, na których widać, jak wandale zniszczyli kamienicę wyremontowaną zaledwie kilka lat wcześniej.

Kamienicę w centrum Sosnowca wyremontowano w 2018 roku. Remont był częścią programu “Rewitalizacja centrum na cele społeczne”. W ramach programu wyremontowano kilka kamienic w centrum miasta. Koszt wszystkich prac to 4,2 mln zł. Kamienica przy ulicy Targowej 12 była jedną z nich.

Miasto odnowiło tutaj elewacje, która zyskała biały kolor. Wymieniono instalacje, w tym między innymi instalację centralnego ogrzewania. Wyremontowano też historyczne klatki schodowe. W kamienicy znajdują się mieszkania komunalne i socjalne. Remont budynku miał dać mieszkańcom nową jakość oraz podnieść komfort życia w centrum Sosnowca. Niestety budynek szybko zaczął być dewastowany i po dwóch latach wymaga wykonania kolejnego remontu…

O wydarzeniu kilka dni temu poinformowali pracownicy Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu, którzy zamieścili na Facebooku post z opisem: “W 2018 roku wyremontowaliśmy kamienicę przy Targowej 12, jedną z piękniejszych w centrum Sosnowca. Tak wygląda jej wnętrze po niewiele ponad 2 latach…”. Pod ich postem pojawiło się wiele komentarzy rozgoryczonych mieszkańców:

Mieszkania powinny być przyznawane czasowo, np. na rok. Jest to czas na „ogarnięcie się”, poprawę swojej sytuacji, znalezienie pracy, itp. Obecny system nie zachęca do zmian, bo przecież „państwo wszystko da”. I tak żyją sobie w wyremontowanym mieszkaniu socjalnym 3 pokolenia, za nic nie płacą, obiadki w szkole, paczki z caritasu, tu jakiś zasiłeczek celowy, tu się pokombinuje, puszki z mopsy sprzeda i na fajeczki i piwerko będzie… A ty człowieku, weź kredyt, spłacają 30 lat, albo płać za wynajem…” – skomentowała post Justyna.

Wniosek z tego taki że mieszkania powinny być zabierane ze skutkiem natychmiastowym nieodpowiedzialnym lokatorom i oczywiście koszty przywrócenia do poprzedniego wyglądu winni ponieść bez możliwości odwołania się. W myśl zasady nie dbasz – nie masz, niszczysz – naprawiasz. Serce pęka jak widzi się jakie wandale żyją wokół nas“- czytamy w komentarzu Urszuli.


Do sprawy odniósł się także prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Na Facebooku napisał:

“Nie jestem zły, nie jestem zawiedziony. Jestem TOTALNIE w#$%*y Na remont tej kamienicy MZZL Sosnowiec przy Targowej oraz sąsiednich. wydaliśmy 1,4 mln złotych. W środku mieściły się mieszkania socjalne i komunalne. Część lokatorów sukcesywnie przenosimy, ale powiem wprost – to nie jest proste.

Są osoby, które po prostu chcą mieszkać w godnych warunkach, mają trudną sytuację życiową. Niestety, wypierane są właśnie przez tych, którzy doprowadzili do tego. Syf, to mało powiedziane.

Wiele czytam o MZZL-u. Niesłuszne oskarżenia, podważanie pracy, niepochlebne opinie wypowiadane szczególnie przez osoby, których długi sięgają już SZEŚCIOCYFROWYCH kwot (i nie jest ich mało). Tymczasem m.in. właśnie z tym, co widzicie, mierzą się każdego dnia pracownicy Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

Wiecie, że byli chętni na mieszkania tutaj, ale zrezygnowali po bliższym kontakcie z częścią sąsiadów? Oczywiście, nie mierzmy wszystkich tą samą miarą, ale banda… rzuca światło na tych, którzy wsparcia najbardziej potrzebują. Co mamy zrobić… remontować? Zostawić? Odechciewa mi się czegokolwiek, ale i tak dostanę wiadomości typu „daj, bo mi się należy”. Mamy plany remontowe wnętrza tej pięknej kamienicy i myślę, że je zrealizujemy. Jednak musimy wziąć się na poważnie za to towarzystwo, które niszczy to co nasze – wspólne.

Jednak bez zmian w polskim prawie, które niestety preferuje, a wręcz czasami wspiera osoby niepłacące, dłużników i zalegających dziesiątki tysięcy złotych, wiele się nie uda i nadal będziemy tkwili w miejscu. Dlatego przygotujemy wniosek do rządu i parlamentarzystów o zmiany w prawie. To MUSI się zmienić”

Budynek przy Targowej ma bogatą historię. Przed laty mieszkał w niej Salomon Henoch Rabinowicz. Przed wojną był jednym z najsłynniejszych cadyków – przywódców religijnych chasydów. Już w czasach II wojny światowej Rabinowicz został wywieziony do getta warszawskiego, gdzie został zamordowany 1 sierpnia 1942 roku.

Czytaj też: Archialert | Ciekawostki | EkologiawhiteMAD na Instagramie

źródło: MZZL Sosnowiec