Sowiecka architektura Korei Północnej. Czas zatrzymał się w miejscu.

Korea wciąż pozostaje białą plamą na turystycznej mapie świata. Są jednak szczęśliwcy, którzy mieli okazję obejrzeć kraj Kimów i uchwycić go na fotografiach. Poznajcie architekturę kraju, który od lat separuje się od świata.

Reżim Kimów rządzi w Korei od dziesięcioleci. W ostatnich latach, międzynarodowe konflikty oraz kolejne próby balistyczne rządu w Pjongjangu jeszcze bardziej wyalienowały Koreę z areny międzynarodowej. My chcielibyśmy pokazać Wam jak wyglądają miasta, ulice, szkoły i urzędy jednego z ostatnich dyktatur totalitarncyh na świecie.

Obecna architektura Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej kształtowała się w głównej mierze bo po wojnie koreańskiej (1950-1953). Wtedy wraz z pomocą sowietów, Północ miała stać się kolejną enklawą komunizmu. Zmiany polityczne w kraju idące za ideologią Dżucze , zmieniały również obraz codziennego życia i wyglądu miast. Architektura Korei Północnej jest jednak znacznie ciekawsza niż brutalistyczne formy znane chociażby z Polski czy krajów ZSRR. Koreańscy i sowieccy architekci połączyli socrealistyczne bryły z kulturą Korei. Jednym z najlepszych przykładów może być Wieża Idei Dżucze z 1982 roku. Jej socrealistyczny styl został wzbogacony ornamentyką nawiązującą do kultury Kraju Słońca. A sama jej bryła nawiązuje do radzieckiej rzeźby “Robotnik i kołchoźnica”.

(po lewej Wieża Idei Dżucze, po prawej pomnik Robotnika i kołchoźnicy)

To właśnie w rzeźbach, placach, pomnikach, posągach i posążkach najlepiej widać naleciałości radzieckiej ideologii. Sierp i młot to symbole, które obok słońca zdobią niemal każdy budynek administracji publicznej, a fasady urzędów strzegą kamienni robotnicy i robotnice. To wszystko sprawia, że stolica Korei wygląda niemal jak gigantyczne muzeum architektury na świeżym powietrzu.

Zapraszamy Was na wirtualną wycieczkę po kraju, w którym czas płynie wolniej, o ile nie zatrzymał się na stałe.