Hotel Jugosławia otwarty został w 1969 r. To modernistyczny budynek, który jednak nie przetrwał próby czasu. Mimo protestów mieszkańców budynek znika z krajobrazu stolicy Serbii. W tym miejscu zbudowany zostanie zupełnie nowy obiekt.
Historia hotelu sięga lat 40. XX wieku. W Belgradzie brakowało nowoczesnego hotelu, który mógłby gościć zagranicznych turystów i inwestorów. Konkurs na projekt budynku ogłoszono w 1947 r. Zwyciężyła wtedy śmiała koncepcja architektów skupionych w Chorwackim Instytucie Wzornictwa. Mladen Kauzlarić, Lavoslav Horvat i Kazimierz Ostrogović zaproponowali budowę modernistycznego budynku, którego forma wpisywała się w ideę Nowego Belgradu jako nowoczesnej, rozwijającej się metropolii.
Budowa hotelu ruszyła z impetem w 1948 r. Na miejscu wylano mnóstwo betonu, tworząc wytrzymały żelbetowy fundament oraz konstrukcję. Jednak już w 1949 r. prace zostały przerwane z powodu kryzysu gospodarczego. Do prac powrócono dopiero w 1960 r., ale realizowano już nieco zmieniony projekt, który opracował architekt Lavoslav Horvat – jeden z autorów pierwszego projektu.
Uroczyste otwarcie hotelu nastąpiło w 1969 r. Budynek robił wrażenie, miał siedem pięter, 1500 pokoi i w sumie 1100 łóżek. Najbardziej luksusowe były 23 apartamenty. Goście budynku mogli korzystać też z restauracji zaprojektowanej na 600 osób i kolejnej na 200. W następnych dziesięcioleciach w budynku spały największe gwiazdy muzyki i kina. Nocował tu prezydent Richard Nixon oraz Jimmy Carter. Królowa Elżbieta II spała tu w październiku 1972 r., kiedy odbywała podróż po Europie Środkowo-Wschodniej.
Budynek przez lata nie był remontowany i został zamknięty w 2006 r. W 2013 r. podjęto próby przywrócenia hotelu do życia. Jednak bez większych sukcesów. Stare wyposażenie i niska jakość obsługi sprawiły, że stał się to jeden z najtańszych hoteli w mieście w kategorii obiektów trzygwiazdkowych (wówczas obiekt funkcjonował jako Hotel Garni). W budynku zaczęły działać inne restauracje, salon fryzjerski, sklepy a część powierzchni przeznaczono na biura.
Tani hotel działał do września 2024 r. Kilka miesięcy wcześniej, w marcu 2024 obiekt został sprzedany. Plan zakłada, że na działce zbudowany zostanie kompleks z dwiema wieżowcami o wysokości 155 m. W środkowej części funkcjonować ma hotel Ritz-Carlton, a w wieżach znajdą się powierzchnie mieszkalne i handlowe. Koncepcję zmian przygotowali architekci z biura UNStudio.
Serbscy fani architektury próbowali bronić budynku przed wyburzeniem. Ich protesty jednak nie pomogły. Kilka dni temu rozpoczęto rozbiórkę modernistycznego gmachu. Hotel Jugosławia jest już tylko historią.
źródło: kurir.rs
Czytaj też: Hotel | Modernizm | Historia | Polecane | whiteMAD na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Hotel w 2008 r. podczas Belgrade Design Week: