Specjalny Portal połączy Lublin i Wilno. Start interaktywnej instalacji

Portal, który połączy Lublin i Wilno to projekt realizowany przez lubelski ratusz we współpracy z Urzędem Miasta Wilna, litewską Fundacją Benediktas Gylys oraz Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych “Rozdroża”.

To międzynarodowy projekt. Jego oficjalna inauguracja odbędzie się w środę 26 maja o godzinie 18 na Placu Litewskim w Lublinie. Wcześniej w centralnej części Placu ustawiono specjalną konstrukcję. To betonowy obiekt, który wewnątrz ma duży, okrągły ekran oraz wyposażony jest w system kamer. Portal jest jak wirtualne drzwi między Lublinem i Wilnem – dzięki kamerom i łączu internetowemu przekazywany będzie obraz między dwoma miastami.

Portal, jak wskazuje sama nazwa będzie swoistą przepustką do podróży w czasie, do miasta przyszłości. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii mieszkańcy stolicy Litwy i Lublina będą mogli doświadczyć uczucia zwanego “overview effect”. To doznanie, które do tej pory mogli zaznać tylko astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu. Takie doznanie powoduje radykalną zmianę w samoświadomości i wyzwala poczucie wspólnoty.


Celem projektu jest integracja i wzbudzenie świadomości jedności. Dzięki niemu mieszkańcy mają obserwować siebie nawzajem i nawiązywać kontakt w czasie rzeczywistym.

Spowoduje to zjednoczenie się miast, zachęci do poznania nowych ludzi i kultur, a także będzie miejscem na dialog – czytamy w opisie projektu.

Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji.

W ramach otwarcia organizatorzy przygotowali performance z udziałem Eweliny Kamińskiej, tancerzy Lubelskiego Teatru Tańca oraz grup dziecięcych Centrum Ruchu LTT pod koordynacją Anny Żak w składzie: Ewelina Drzał, Maria Micek, Kalina Michalik, Zofia Błonka, Franciszek Błonka.

Czytaj też: Lublin | Ciekawostki | Litwa  | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Lublin