Ewelina Lekka

S’ploty – zestaw domowych mebli, które zaprojektowała Ewelina Lekka

Ekologia w projektowaniu to nie tylko sięganie po odnawialne materiały, ale też stawianie na ponadczasowy design. Taki jest zestaw mebli S’ploty, które zaprojektowała Ewelina Lekka. Zestaw brał udział w konkursie make me! podczas Łódź Design Festival 2020.

Zestaw mebli S’ploty to projekt, który przeciwstawia się niepohamowanej konsumpcji i nadprodukcji odpadów. Projektując zestaw S’ploty Ewelina Lekka sięgnęła po polskie materiały, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Meble zaprojektowała z myślą o usłudze, która użytkownikom będzie oferować długoterminowy wynajem mebli w modelu subskrypcyjnym. Takie podejście to odpowiedź na rosnącą popularność subskrypcji usług i częste przeprowadzki Polaków.

Obserwacja własnej pracy przy renowacji mebli oraz problemów w branży meblarskiej skłoniła mnie do analizy rynku. Ze względu na przodującą pozycję Polski na rynku meblowym, producenci muszą wziąć pod uwagę cały cykl funkcjonowania mebli – tłumaczy Ewelina Lekka.

Projekt zestawu umożliwia jego renowację w przyszłości, kiedy poszczególne części zostaną zużyte. Nim do tego dojdzie, z pewnością minie wiele czasu, bo konstrukcja krzeseł i stolika jest niezwykle wytrzymała. Meble składają się z wiklinowych modułów, dzięki czemu można szybko wymienić zniszczoną część.

Możliwość naprawy mebli i użycie naturalnych materiałów stanowi protest przeciwko meblom wykonanym z nietrwałych materiałów, napędzających szkodliwy konsumpcjonizm – dodaje autorka zestawu.Ewelina Lekka


Ewelina Lekka jest projektantką i renowatorką mebli. W swoich projektach kładzie nacisk na naturalność i ekologię. Wykorzystuje głównie materiały takie jak drewno, wiklinę i naturalne tkaniny. W pracy projektanta wyznaje zasadę, że należy myśleć o całym cyklu życia produktu. Ewelinę inspiruje tradycyjne rzemiosło i lokalne materiały. Jest absolwentką wydziałów Form Przemysłowych i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie.

Zapis gali finałowej z konkursu make me! znajdziecie na wideo tutaj:

Czytaj więcej: Meble | Drewno | Ciekawostki | Polscy projektanci

źródło: Łódź Design Festival, Ewelina Lekka

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły