Społeczna Kaffka. W Krakowie powstaje kawiarnia prowadzona przez osoby z zespołem Downa

Monika, Julka, Szymek i Janek – to czwórka młodych ludzi, którzy niedawno skończyli szkołę i spełniają swoje marzenie o otwarciu kawiarni. Stanie się to jeszcze w styczniu! Społeczna Kaffka będzie wyjątkowym miejscem spotkań oraz pierwszą krakowską kawiarnią prowadzoną przez osoby z zespołem Downa. Dochód z jej działalności pomoże w rozwoju zaangażowanej czwórki oraz… spełnianiu kolejnych marzeń!

Społeczna Kaffka powstaje w Miejscu Aktywności Mieszkańców na os. Na Kozłówce w Krakowie (rozpoznawalnego między innymi za sprawą ptasich murali, o których wielokrotnie pisaliśmy w whiteMAD). Jeszcze w tym miesiącu osoby odwiedzające MAM oraz mieszkańcy osiedla będą mogli w końcu napić się kawy i miło spędzić czas w Społecznej Kaffce. Będzie to nie tylko pierwsza osiedlowa kawiarnia, ale też pierwsza kawiarnia w Krakowie prowadzona przez osoby z zespołem Downa. Cała czwórka osób, które będą prowadzić lokal ma bardzo duże możliwości. – Są komunikatywni, pracowici, otwarci na nowe doświadczenia i przede wszystkim ogromnie zmotywowani – można przeczytać w internecie. I jak widać na załączonych zdjęciach: bardzo radośni (podobnie jak radosna jest kawka, która zamieszkała już w logo nowego miejsca).


Otwarcie Społecznej Kaffki to inicjatywa Stowarzyszenia Społeczna 21, które pozyskało dofinansowanie na ten cel. Ze względu na ciągle rosnące koszty potrzebne było jednak wsparcie darczyńców, którzy dołączyli do akcji. Cały czas prowadzona jednak jest zbiórka, a każdy może dorzucić kilka złotych i pomoc w rozkręceniu wyjątkowej kawiarni. – Działamy non-profit co oznacza, że wypracowane zyski przeznaczamy na rehabilitacje społeczną naszych pracowników. Dzięki naszej działalności już 12 osób z niepełnosprawnościami ma stałe zatrudnienie oraz umowy o pracę – przybliżają swoje działania przedstawiciele stowarzyszenia. Jak dodają, tworzenie kolejnych takich miejsc przyczyni się do poprawy jakości życia podopiecznych, a także poszerzy ich kompetencje.

Zespół kawiarni pozostaje także wrażliwy na potrzeby innych osób, w tym gości kawiarni. Dlatego będzie ona dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Z myślą o osobach ze spektrum autyzmu możliwe będzie natomiast wydzielenie specjalnej przestrzeni. Pojawi się w niej także kącik dla najmłodszych. Projekt wnętrza przygotowała Anna Wesoły z pracowni Sensorial, a wizualizacje Martins Herlander (Marchitect Studio 3D).

Zachęcamy do odwiedzenia Społecznej Kaffki, której otwarcie planowane jest już w połowie stycznia. Lokal będzie otwarty przez 7 dni w tygodniu. Newsy na temat kawiarni można śledzić także w mediach społecznościowych.

Zobacz również: Wnętrza | Restauracja  | Kraków | Ciekawostki