Sprytnie zaprojektowana kawalerka w Łodzi

Wnętrze mieszkania zaprojektowali Justyna Kolasa i Patryk Ławrynowicz, którzy prowadzą pracownię 3XEL Architekci.

Kawalerka znajduje się w zrewitalizowanym kompleksie wytwórni papierosów w Łodzi. Północne okna w mieszkaniu wychodzą na wąską i zabudowaną gęsto ulicę, dlatego projektanci zaproponowali, aby we wnętrzu dominowała biel.

Staraliśmy się stworzyć jasną, przytulną a zarazem minimalistyczną przestrzeń do życia – mówią architekci.

Biel uzupełnili naturalnym drewnem, roślinami i czerwoną welurową sofą, która jest jedynym tak mocnym kolorystycznym akcentem wnętrza.

Powierzchnia mieszkania wynosi 37 m kw. Mimo ograniczonej przestrzeni i otwartego planu architektom udało wydzielić kilka głównych stref. Aneks kuchenny połączony został ze strefą jadalni, którą tworzy okrągły stół. Biała i minimalistyczna kuchnia tuż przy drzwiach wejściowych jest zabudowana aż po sufit. Z kolei kuchenna część do pracy znalazła się po sąsiedniej stronie. Projektanci celowo zrezygnowali tutaj z wiszących szafek, dzięki czemu sprawili, że kuchnia wizualnie łączy się ze strefą dzienną.


Część wypoczynkowa składa się ze wspomnianej już sofy, małego dywanu ze stolikiem kawowym oraz komodą inspirowaną designem z PRL. Strefę dzienną i nocną oddziela duża szafa, której dodatkowym atutem jest kwietnik na jej zwieńczeniu. Sypialnia zdaje się być ukryta i mieści wysokie łóżko, które posiada dwie pojemne szuflady. W kawalerce znajduje się też jasna łazienka. Całość dopełniają grafiki, rzeźby oraz obrazy.

zdjęcia: Dariusz Jarząbek