Sprzedają stare przedmioty, by zebrać pieniądze dla potrzebujących

Stare przedmioty można kupić w Szpargałku w Szczecinie – nietypowym sklepie, w którym kupując meble lub naczynia można pomóc potrzebującym.

Szpargałek w Szczecinie wraca po wakacyjnej przerwie. Sklep znajduje się w Ekoporcie przy ulicy Arkońskiej. W czwartki od 10 do 16 sklep otwarty jest dla wszystkich mieszkańców. Jak działa? Przed zrobieniem zakupów wystarczy wykonać przelew na wybraną organizację pożytku publicznego, następnie z dowodem wpłaty należy udać się na “zakupy” i wybrać przedmioty na taką wartość, jaką przekazaliśmy organizacji.

Szpargałek to trzy duże magazyny. Na półkach znaleźć można porcelanę, szklane naczynia, zabawki, obrazy itp.. W kolejnym pomieszczeniu zebrano meble, stoły, krzesła i zabawki dla dzieci. W trzecim magazynie najwięcej jest książek.

Galeria Szpargałek to pierwsze takie miejsce, nie tylko na mapie Szczecina, ale również Polski. Do szczecińskich Ekoportów trafia mnóstwo sprawnych, a nawet często nowych przedmiotów, które mieszkańcy traktują jako odpad. Odzyskują je pracownicy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyszczą, sprawdzają pod kątem sprawności oraz bezpieczeństwa. W momencie, gdy ocenią, że przedmiot może mieć dla kogoś dużą wartość przekazują do Szpargałka przy ulicy Arkońskiej. Na miejscu przedmiot raz jeszcze jest sprawdzany. Jednocześnie znalezisko jest „wyceniane” na określoną ilość punktów. Najdroższy z przedmiotów kosztuje 25 punktów, gdzie 1 punkt jest równy złotówce. Oznacza to, że za 25 złotych możemy dostać krzesła, komody, fotele, porcelanę, naczynia, zabawki, a nawet rowery, wózki, czy hulajnogi!


Na miejscu nie ma obrotu gotówką, a za przedmiot należy zapłacić w nieco inny sposób. Galeria Szpargałek współpracuje z ponad 20. organizacjami pożytku publicznego. Aby zabrać do domu wybraną rzecz należy pokazać dowód wpłaty na konto potrzebującej organizacji. Suma musi odpowiadać liczbie punktów przypisanych do danego przedmiotu. Honorowane są również dokonane wcześniej przekazy pocztowe. Jeśli nasza wpłata jest wyższa niż wartość wybranego przedmiotu, otrzymamy bon na odpowiednią liczbę punktów, do wykorzystania podczas kolejnych wizyt.

Czytaj też: Ciekawostki | Szczecin  | Wydarzenia  | Recykling | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Szczecin