Stacja benzynowa w Danii. Trudno uwierzyć, że powstała w 1936 roku!

Arne Jacobsen to jeden z najbardziej znanych duńskich architektów, ale także prekursor wielu rozwiązań, które w późniejszych latach miały niemały wpływ na rozwój zachodniej architektury. Prezentujemy Wam stację benzynową nazwaną The Mushroom, czyli Grzyb, która powstałą w 1936 roku.

Skovshoved petrol station, bo tak brzmi oryginalna nazwa stacji benzynowej, powstała na północy Kopenhagi. Trudno w to uwierzyć, ale ten reprezentujący nurt funkcjonalizmu obiekt powstał w 1936 roku (!), czyli na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej. Duńczycy już wtedy wiedzieli, czym jest architektura w życiu człowieka i jak ważną rolę odgrywa w funkcjonowaniu społeczeństwa. 
Opisywany budynek do dziś zachwyca swoją prostotą, czystymi liniami i funkcjonalnością. Budynek już od ponad 80 lat pełni funkcję stacji benzynowej co jest dowodem na jego długowieczność i jakość duńskiej myśli projektowej, która do dziś pozostaje wizytówką Duńczyków. Dziś w budynku znajduje się również kawiarnia i restauracja należąca do koncernu paliwowego Texaco.

źródło: designboom.com
zdjęcia: Nils Koenning