Stacja paliw

Stacja paliw Verto w Bolesławcu. Jest najładniejsza w Polsce?

Obiekt zaprojektował architekt Krzysztof Grześków, który prowadzi pracownię architektoniczną Rewizja Grupa Projektowa. Stacja paliw Vetro to minimalistyczny, elegancki gmach, wyjątkowy w polskim krajobrazie. Wyjątkowy, bo budowane w naszym kraju stacje paliw to najczęściej gotowe szablony wielkich koncernów.

Tym razem miało być inaczej. Krzysztof Grześków chciał zaprojektować stację paliw, której wygląd będzie inny w porównaniu do obiektów stawianych przez Lotos, Orlen czy Shell. Szablonowe stacje paliw na pierwszym miejscu stawiają układ funkcjonalny, ale ignorują walory estetyczne. Jeśli coś przynosi dochód, to po co na siłę taki obiekt upiększać. Proste. Prawda?

Od samego początku to nie miała być typowa stacja paliw. Nie musieliśmy oklejać jej szyldami, reklamami, pylonami cenowymi. Z prostej bryły pawilonu wysunęliśmy część dachu i ścianę, co pozwoliło zachować spójność głównego obiektu i wiaty – mówi Krzysztof Grześków.

Projekt pawilonu powstał już w 2014 roku, jednak na realizację musieliśmy czekać pięć lat. W sumie powstał kompleks o powierzchni użytkowej wynoszącej nieco ponad 186 m kw. Stacja znajduje się w Bolesławcu przy ulicy Modłowej 8.

Niestety inwestor zdecydował, że sprzeda stację paliw koncernowi “Pieprzyk”, które znane jest ze sprzedaży mebli i ziemniaków w swoich pawilonach. Klienci “Pieprzyka” kupując benzynę mogą przy okazji dokupić kilka kilogramów ziemniaków. Mnogość oferty nie stanowi problemu, ale estetyczny alarm uruchamia się, kiedy zerkniemy na identyfikację wizualną koncernu. Istnieje ryzyko, że piękna i minimalistyczna stacja benzynowa w Bolesławcu nabierze jarmarcznego klimatu.

Stacja paliw
Rewizja Grupa Projektowa

Aby uniknąć wizualnej katastrofy architekt zaproponował “Pieprzykowi”, że specjalnie dla nich przygotuje nową identyfikację wizualną, nie pobierając za to opłaty. Niestety jego propozycja została zignorowana. Będziemy śledzić losy stacji paliw Verto w Bolesławcu, mając nadzieję, że będzie należeć do najładniejszych w Polsce.

Czytaj też: Ciekawostki | Miasto | Architektura | Minimalizm

źródło: Rewizja Grupa Projektowa