Stadion Miejski w Szczecinie gotowy po przebudowie

Stadion Miejski imienia Floriana Krygiera znajduje się przy ulicy Twardowskiego w Szczecinie. O potrzebie jego rozbudowy dyskutowano od lat. Obiekt wreszcie jest gotowy i wkrótce w pełni przyjmie kibiców. Mecz jednocześnie będzie mogło oglądać ponad 21 tysięcy osób.

Rozbudowa stadionu rozpoczęła się w 2019 roku. Prace budowlane trwały do sierpnia 2022 roku. Inwestycja realizowana była w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmował rozbiórkę i budowę trybun południowej i wschodniej oraz budowę budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, 4 boisk treningowych w tym jednego z trybuną na blisko 800 miejsc oraz jednego ze sztuczną murawą i halą pneumatyczną tzw. balonem, którą rozkłada się na okres jesienno-zimowy. Wybudowany został również parking.

W ramach drugiego etapu zbudowano nową trybunę wschodnią, rozebrano i zbudowano trybunę północną, zbudowano boisko treningowe od strony ulicy Twardowskiego oraz zagospodarowano teren wokół obiektu – parking dla kibiców gości, drogi dojazdowe, chodniki oraz główny plac wejściowy od strony ulicy Twardowskiego.

Stadion Miejski w Szczecinie składa się z czterech trybun i jest aktualnie siódmym co do wielkości takim obiektem w Polsce. Dwie z trybun, południowa i zachodnia posadowione zostały na skarpie. Wschodnia jak i północna powstały już jako osobne kilkupiętrowe budynki. Trybuna północna tzw. trybuna VIP wyróżnia się na tle pozostałych trybun stadionu. Tak naprawdę to pięciokondygnacyjny budynek. To w niej znajdują się pomieszczenie piłkarzy -szatnie, siłownia, odnowa biologiczna. To także część administracyjna z biurami klubu, loże VIP oraz zaplecze z pomieszczeniami dla mediów i centrum zarządzania i dowodzenia obiektem podczas organizacji imprez masowych.

Łączna powierzchnia użytkowa budynku stadionu wynosi 14 827 m kw. Obiekt ma w sumie 21 165 miejsc siedzących. W najwyższym punkcie stadion ma 27,83 m wysokości.


Koszt inwestycji wyniósł ponad 363 mln zł. 2/3 z tej kwoty to koszt budowy samego stadionu, 1/3 pochłonęła budowę nowoczesnego centrum szkoleniowego z budynkiem i kompleksem boisk treningowych. Inwestycja była dofinansowana. 30 mln zł przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki na budowę kompleksu szkoleniowego. 93,5 mln pochodzące z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły do ogólnej puli budżetowej Miasta na realizację dowolnych inwestycji. Gmina Miasto Szczecin z uwagi na prostszą formę rozliczenia się z przyznanego dofinansowania, zdecydowała się w całości przeznaczyć te środki na budowę stadionu.

Konkurs na projekt rozbudowy stadionu wygrała propozycja pracowni Pracowni Projektowej Janusza Pachowskiego z Izabelina. Koncepcja zakładała budowę stadionu z trzema trybunami. Ostatecznie w marcu 2018 roku opracowanie nowej koncepcji wraz z programem funkcjonalno-użytkowym zlecono firmie Dedeco.

Pełne możliwości stadionu poznamy już 1 października, kiedy dla kibiców otwarte zostaną wszystkie trybuny.

źródło: UM Szczecin

Czytaj też: Szczecin  | Sport | Metamorfoza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły