Stadion Polonii inaczej. Ten projekt przegrał w konkursie. Słusznie?

Kilka dni temu informowaliśmy o zakończeniu konkursu na opracowanie nowego kompleksu sportowego i przebudowę stadionu Polonii Warszawa. Zwyciężył projekt przygotowany przez architektów z pracowni JSK Architekci (pisaliśmy o tym tutaj). Dziś przyglądamy się projektowi, który zdobył wyróżnienie.

Nieco inny pomysł na stadion Polonii Warszawa mieli poznańscy architekci z biura ARPA Jerzy Gurawski, GAB Piotr Grabowski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski. Według ich projektu nadrzędnym celem proponowanego kompleksu sportowego jest umiejętne zinterpretowanie kontekstu urbanistycznego Śródmieścia Warszawy oraz zastanych zabytkowych obiektów sportowych, tak by nowe budynki kubaturowo oraz stylistycznie nie naruszały istniejącej aury, a jedynie uzupełniały ją o współczesną, lekką zabudowę o nieco eleganckim charakterze.

Nowy stadion Polonii, wraz z sąsiednimi budynkami Centrum Wsparcia Sportu oraz Hali Sportowej został zaprojektowany jako część przestrzeni miejskiej Śródmieścia Warszawy – jest zatem przestrzenią przyjazną, pieszą i otwartą na wszelkie typy aktywności miejskich. Place otaczające obiekty, poza swoimi podstawowymi funkcjami związanymi z obsługą wydarzeń sportowych, mogą gościć imprezy miejskie, festiwale, zloty etc. – tłumaczy Piotr Grabowski ze Studia GAB.

Jury konkursu doceniło zaproponowane rozwiązania, ale nie na tyle, by uznać ten projekt za najlepszy.

Wyróżnienie cieszy tym bardziej, że poziom prac był bardzo wysoki a wśród nagrodzonych zespołów dominowały czołowe polskie pracownie architektoniczne, z dużym doświadczeniem w projektowaniu obiektów sportowych – mówi Bartosz Gurawski, jeden ze współautorów wyróżnionej koncepcji.

Wzorem dla poznańskich architektów były stadiony brytyjskie, ulokowane zazwyczaj w sercach dzielnic Londynu, Manchesteru czy Liverpoolu, tworzące kompleksy sportowe żyjące na co dzień, w rytmie miasta. Wrośnięty w miasto stadion jest dostępny dla kibiców dzięki zlokalizowanym w parterze usługom, klubom kibica i oraz sklepami z asortymentem klubowym.

To niejedyne sukcesy poznańskich pracowni w ostatnim czasie. O Studio GAB było głośno w 2016 roku, gdy zdobyli wyróżnienie w dorocznym konkursie SARP na projekt roku za projekt domu jednorodzinnego w Nowej Górce, zaś pracownia ARPA Jerzego Gurawskiego i SKI Studio są autorami zwycięskiej koncepcji na projekt Kładki Berdychowskiej w Poznaniu (2018), a ostatnio zdobyli trzecią nagrodę w konkursie na nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu. 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły