Stairway House w Tokio. Zaprojektowali go architekci z Nendo. 

Nendo to japońska pracownia projektowa, którą darzymy wyjątkową sympatią. Mieliśmy przyjemność opisywać ich projekty zarówno w papierowym wydaniu magazynu whiteMAD, jak i serwisie internetowym już kilkukrotnie. Tym razem prezentujemy wam kolejny projekt tokijskich architektów o nazwie Stairway House.

Ten nietypowy dom jednorodzinny powstał w jednej z tokijskich dzielnic mieszkalnych. Architektom z Nendo zależało na tym, by budynek wpisał się w ujednoliconą architekturę sąsiedztwa, a jednocześnie prezentował nowoczesnego duch właścicieli, którzy marzyli o oryginalnych i nietypowych rozwiązaniach zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych.

Architekci zaproponowali stworzenie sześciennej bryły, której jedna ze ścian została w całości przeszklona wysokimi oknami z białym obramowaniem. Przeszklona fasada wychodzi na minimalistyczny ogród w stylu japońskim. Pozostałe ściany boczne pokryły białe panele, które są również wykorzystane wewnątrz budynku.


To, co najbardziej wyróżnia ten tokijski dom to klatka schodowa, która została poprowadzona w sposób ciągły od dachu budynku, aż po ogród na parterze. Schody przechodzą również bezpośrednio przez przeszkloną ścinę domy przez otwierane drzwi, tworząc wrażenie, jakby przebijały się przez ścianę. To ciekawe rozwiązanie sprawiło, że schody służą nie tylko poruszaniu się po domu, ale także tworzą oryginalne ściany działowe, które oddzielają od siebie poszczególne pomieszczenia. To właśnie dzięki schodom dom zawdzięczy swoją nazwę, czyli Stairway House.

W trzypiętrowym budynku zamieszkały dwie rodziny. Starsze małżeństwo, które zamieszkało na parterze, a także młoda para z dzieckiem, która zajęłą pozostałe dwa piętra Stairway House. W domu dzięki sprytnemu zagospodarowaniu miejsca znalazło się sporo miejsca, co pozwoliło na umieszczenie w nim salonu, kuchni, trzech sypialni i dwóch łazienek. Nie zabrakło również miejsca do pracy oraz pomieszczenia do magazynowania. Warto również dodać, że w domu powstał „pokój dla kotów”, bowiem starsze małżeństwo opiekuje się ośmioma bezdomnymi kotami.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Japonia | Szkło | Wnętrza | Sztuka

źródło: www.nendo.jp