Stalowe dzieła Oskara Zięty zawitały do świętokrzyskiego uzdrowiska

Odpoczynek i sprzyjające mu otoczenie znacząco wpływają na to w jaki sposób odbieramy piękno, mogąc bez pośpiechu wejść z nim w interakcję. Taki charakter ma nowa, przekrojowa wystawa wrocławskiego twórcy Oskara Zięty zorganizowana w Busku-Zdroju.

Busko-Zdrój słynie ze swoich leczniczych wód siarczkowych i solankowych. Miasto uzdrowiskowe może pochwalić się także licznymi wydarzeniami artystycznymi, a do współpracy zapraszani są topowi polscy twórcy. Kilka dni temu opisywaliśmy “Realizację malarską” Leona Tarasewicza, którą można podziwiać w buskim parku zdrojowym jeszcze przez kilka tygodni. To jednak nie jedyna wystawa, którą można podziwiać aktualnie w świętokrzyskim kurorcie. Za sprawą fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki. W zabytkowej willi Bristol z końca XIX w. można oglądać najnowszą wystawę Oskara Zięty. Nowoczesność przeplata się tu ze stylową, secesyjną architekturą.

Wystawa zaprojektowana została w sposób zachęcający widza do interakcji ze sztuką, refleksji i relaksu w pięknym otoczeniu. Umożliwia to podziwianie dzieł wybitnego polskiego twórcy także kuracjuszom i turystom, którzy w wakacje chętnie odwiedzają świętokrzyskie miasto.

“Sztuka, natura i technologia są w twórczości Oskara Zięty nierozłączne. To dzięki nim powstają formy, które zadziwiają wyjątkowymi właściwościami, takimi jak wytrzymałość czy lekkość” – informują organizatorzy. Jak dodają, w Busku-Zdroju pojawiła się między innymi instalacja ze zmultiplikowanych i podwieszonych na tle obiektu luster RONDO, podobna do tej prezentowanej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w 2020 r. (whiteMAD było patronem medialnym wystawy, którą szczegółowo opisywaliśmy tutaj). “W ich wypolerowanej powierzchni przestrzeń zakrzywia się w niesamowity sposób i tworzy nową rzeczywistość. Nadzwyczajne kolory i przejścia tonalne cechujące TAFLE O i C w różnych rodzajach wykończeń i formatach, wprowadzają one nowy wymiar do wnętrz hotelu. Pojawią się także dobrze znane z nowatorskiego podejścia Oskara Zięty do form użytkowych obiekty, takie jak ikoniczny stołek PLOPP czy najlżejsze krzesło na świecie, ULTRALEGGERA”.

Wystawę “Zieta Steel Remedy” można odwiedzać do 10 września.

Tekst: Tomasz Kobylański

Zobacz również: Wydarzenia  | Rzeźba | Wystawa