Dom zerokosztowy

Stanął w Warszawie. Dom zerokosztowy od Eureka Architekci

Dom zerokosztowy to projekt budynku, który pozwala właścicielom ograniczyć do minimum wydatki na zakup energii elektrycznej i ciepła. Przykładem jest budynek, który zaprojektowali architekci z pracowni Eureka Architekci.

Warszawski dom pozyskuje energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu. Panele pozwalają też uzyskać ciepło do ogrzania wnętrza. Takie rozwiązanie sprawia, że rachunki za prąd zostały mocno obniżone. Oczywiście ku radości właścicieli budynku. W sumie w 2019 r. instalacje na budynku wytworzyły 10 500 kWh. Oczywiście w okresie zimowym wydajność takiej instalacji jest mniejsza ze względu na mniejszą ilość słonecznych dni, dlatego w najchłodniejsze miesiące budynek pobiera niedobór energii z sieci. Sytuacja jest odwrotna latem – w najbardziej słoneczne dni nadwyżki energii oddawane są do sieci.

Umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne podłączone są w rozdzielni głównej. Następnie energia przekazywana jest do wszystkich urządzeń elektrycznych i grzewczych. Budynek ogrzewany jest za pomocą kabli grzejnych ukrytych w podłodze. Z kolei ciepłą wodę w kranie zapewnia pompa ciepła.

Zaprojektowany dom ma powierzchnię 143 m kw. Ściany zewnętrzne to gotowe prefabrykowane elementy z keramzytobetonu. Takie ściany mogą mieć zaledwie 15 cm grubości, dlatego łatwo można je ocieplić warstwą styropianu o takiej samej grubości. Dzięki wykorzystaniu gotowych, prefabrykowanych elementów można było przyspieszyć jego budowę. Postawienie domu do stanu surowego zamkniętego trwało zaledwie 40 dni.

Projekt zakładał budowę domu na planie zbliżonym do kwadratu. To celowy zabieg, bo skutkuje minimalizacją powierzchni ścian zewnętrznych i sprawia, że obiekt jest jeszcze bardziej energooszczędny. Celowe było też zbudowanie dwuspadowego dachu pod kątem 25 stopni – to pozwala w optymalny sposób działać panelom słonecznym.

Dom zerokosztowy


Dzięki zielonym rozwiązaniom udało się obniżyć rachunek za prąd do zaledwie 200 zł na cały rok! Tyle wynosi bowiem opłata za utrzymanie sieci elektrycznej. Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej wyniósł około 40 tys. zł.

Projekt budynku zwyciężył w trzeciej edycji konkursu firmy Fronius, producenta falowników fotowoltaicznych i rozwiązań w dziedzinie pozyskiwania czystej energii, w kategorii “najlepsza instalacja z zarządzaniem energią”. Architektom gratulujemy sukcesu!

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Ekologia | Ciekawostki | Warszawa

fot. Tomasz Łapiński, źródło: Eureka Architekci