Stara fabryka kabli, która powstała w 1908 roku przez lata stała opuszczona, a jej mury z roku na rok coraz bardziej popadały w ruinę. Wszystko zmieniło się kilka lat temu, gdy zdewastowany obiekt nabył prywatny inwestor, który jest producentem muzycznym. Nowy właściciel postanowił uratować niszczejący obiekt zmieniając go w nowe studio nagrań Kabelovna Studios. Wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni B² Architecture. Efekt? Sprawdźcie sami!
Kabelovna Studios znajduje się w dawnej fabryce kabli elektrycznych w dzielnicy Holesovice, w samym sercu czeskiej Pragi. Obiekt, wybudowany w 1908 roku, jest częścią praskiej kolonii robotniczej, która zaczęła powstawać w 1870 roku. Od tego czasu teren wokół dawnej fabryki rozwinął się, zachowując industrialną atmosferę. To właśnie ta poprzemysłowa atmosfera sprawia, że dzielnica Holesovice uważana jest za jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Pradze. Stara fabryka kabli jest jedynym z dominujących punktów na mapie dzielnicy.
Nowy właściciel postanowił, że w murach opuszczonej fabryki stworzy studio nagrań oraz przestrzeń dla twórców z różnych branż. W efekcie, w Kabelovna Studios powstało profesjonalne studio nagrań i kilka jednostek artystycznych w tym pracownie projektantów mody, warsztaty malarzy i rzeźbiarzy, czy biuro firmy zajmującej się projektowaniem i drukowaniem grafik i plakatów.
Wnętrze łączący autentyczną industrialną estetykę z dodatkami wykonanymi z naturalnych materiałów, które oświetlają duże świetliki i wysokie, pofabryczne szklane ściany. Odrestaurowane ceglane ściany dawnej fabryki kabli nie tylko doskonale wpisują się w wymagania akustyczne nowoczesnego studia nagraniowego, ale wspaniale dopełniają przestrzeń pod kątem estetycznym. Do tego dochodzą właściwości dyfuzyjne paneli akustycznych i pięciometrowe, ścięte sufity.
Beżowa podłoga anhydrytowa uspójnia przestrzeń i pozwala skupić się na teksturze ścian i elementach dekoracyjnych wnętrza. Czerń została wykorzystana do nowych wstawek, takich jak drzwi czy wyposażenie techniczne, ale także jako tło dla starszych mebli i opraw oświetleniowych. Pozostając w temacie oświetlenia – warto zwrócić uwagę na powyginane, neonowe lampy, które tworzą wyjątkowe kształty przypominające girlandy w ciągach komunikacyjnych.
Odnowione meble i ogólna kompozycja przestrzeni tworzą inspirującą, ale przytulną atmosferę. Krzesła to połączenie przetworzonych skórzanych foteli z lat 80 ubiegłego wieku oraz starych, składanych foteli znanych z kin, czy teatrów.
Organizacja przestrzenna jest prosta i intuicyjna. Zaczyna się od dużej sali konferencyjnej (na co dzień pełniącej funkcję salonu). Do dyspozycji Gości jest stół recepcyjny, część wypoczynkowa oraz aneks kuchenny, a studia nagrań dostępne są za częściowo przeszklonymi drzwiami.
W “salonie” od razu rzuca się w oczy żyrandol Bomma Orbital, który unosi się nad solidnym drewnianym stołem, wzmacniając poczucie wysokości w pomieszczeniu. Rośliny, które swobodnie osiadają nad czarnymi ścianami, oddzielają recepcję od pozostałych stref hali i są umieszczone w starannie ukrytych kieszeniach do sadzenia.
źródło: B² Architecture / www.b2architecture.eu
zdjęcia: Alex Shoots Buildings / www.alexshootsbuildings.com
Czytaj też: Praga | Czechy | Styl loftowy we wnętrzach | whiteMAD na Instagramie | Metamorfoza