Stara oficyna odzyska blask. Inwestycja Konopacka w sercu warszawskiej Pragi

To przykład mariażu starej tkanki architektonicznej z nowoczesną architekturą. Na Pradze Północ w Warszawie powstaje kompleks budynków mieszkalnych Konopacka. Ich projekt przygotowali architekci z pracowni WXCA. To szczególne miejsce, w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością ukazując bogatą historię i kulturę Pragi. Inwestycję realizuje PROFIT Development.

W ramach inwestycji Konopacka powstanie blisko 150 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni od około 25 do 59 m kw. Atutem miejsca jest lokalizacja. To serce Pragi – zwane obecnie Nową Pragą, a przyszli mieszkańcy będą mieć pod ręką rzemieślnicze sklepy, restauracje czy kawiarnie. Blisko stąd do Dworca Wileńskiego i metra, a rowerem do nowej kładki nad Wisłą, co znacznie usprawni dotarcie na Bulwary Wiślane. Inwestor przewiduje, że zamieszkają tu osoby, które cenią miejskie życie i jego kulturalną ofertę. Kolejnym atutem jest historyczna tkanka, z którą będą obcować mieszkańcy. Oprócz budowy nowej architektury, prace konserwacyjne obejmują zabytkową oficynę, która powstała ponad 150 lat temu.

Nowy rozdział historii

Historia zabudowy działki przy ulicy Konopackiej 12 sięga końca XIX wieku. W latach 1877-1878 zbudowano sporej wielkości budynek w stylu drewnianej willi oraz towarzyszące mu budynki gospodarcze. Następnie w latach 1897-1898 zabudowania uzupełniono o drewniany, dwukondygnacyjny dom frontowy. Już na początku XX wieku planowano rozbudowę oficyny, jednak wybuch najpierw pierwszej, a następnie drugiej wojny światowej pokrzyżowały te plany. Nowa karta w historii miejsca zapisuje się dopiero teraz. Zabytkowa oficyna odzyska blask, a prace konserwacyjne zakładają zachowanie cennych detali architektonicznych. Część zostanie odtworzona według wytycznych konserwatora.

– Zainteresowanie tym budynkiem nie było przypadkoweinwestor z którym rozpoczynaliśmy prace, kocha Warszawę i jest to jego kolejny projekt ratujący historyczny budynek, w którym uszanowano historię miejsca i zaadaptowano do potrzeb współczesnych użytkowników – mówi Marta Sękulska-Wrońska, architektka. – Oficyna została wpisana do rejestru zabytków w trakcie naszych prac projektowych. Zachwycaliśmy się nielicznymi zachowanymi barierkami balkonów, drewnianymi pochwytami i tralkami w klatach schodowych. Kiedy rozpoczynaliśmy prace nad projektem, współpracowaliśmy z varsavianistą śp. Jarosławem Zielińskim. Dostrzegł on kunszt stolarki drzwiowej. Kilka zachowanych elementów pozwoli na odtworzenie wystroju jednej z klatek schodowych do wysokości pierwszego piętra. Elewacja natomiast w pełni odda pierwotny charakter obiektu. Wchodząc przez przejście bramne, każdy będzie mógł zobaczyć wspomnienie zabudowy z XIX wieku – dodaje architektka.

Projekt inwestycji Konopacka zakłada zachowanie i renowację starych elementów, aby mieszkańcom pozwolił poczuć ducha dawnych lat. Oryginalne będą również oznaczenia mieszkań i kolorystyka. Każdy element projektu jest starannie zaprojektowany tak, aby jak najlepiej odtworzyć jego dawny charakter. – Duże możliwości aranżacyjne w zabytkowej oficynie zapewni wysokość pomieszczeń, która wyniesie do 3,39 m, a elewacja wykończona zostanie tynkiem renowacyjnym – podkreśla dyrektorka warszawskiego biura sprzedaży PROFIT Development. 

Istniejąca do dziś oficyna zbudowana została na planie litery L. Natomiast nową część architekci zaprojektowali w formie odbicia lustrzanego starego budynku. Całe założenie powiększyli o kolejny, nowy budynek w części frontowej. Cały projekt został przygotowany po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zespół WXCA świadomie zdecydował, że nowa zabudowa nie powinna być historyzująca, ale w pełni współczesna. W ten sposób nawiązali do zróżnicowanego krajobrazu dzisiejszej Pragi. 


W nowym budynku oferowanym przez PROFIT Development, powstanie 119 mieszkań o wielkości od 25,17 do około 60 m kw. Część z nich będzie mieć balkony i tarasy. – Nowy budynek wyróżni współczesna, prosta i ponadczasowa architektura – zauważa przedstawicielka dewelopera Agnieszka Pachulska.

Każdy detal ma znaczenie

Współczesne inwestycje mieszkaniowe to najczęściej zupełnie nowe budynki, które pozbawione są historycznych wartości. Tym razem jest inaczej. Mieszkańcy będą mogli obcować z historią na co dzień. Dodatkowo w przestrzeni Konopackiej planowane jest umieszczenie sztuki. Deweloper we współpracy z architektami, zaplanowali miejsce na nowoczesną rzeźbę. Jej wygląd zostanie dopiero opracowany. Inwestor zapowiada współpracę z lokalnymi artystami.

Zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, wkrótce inwestycja wzbogaci się o jeszcze inny element. Jedną ze ścian ozdobi wielkoformatowy mural.

Kontrasty Pragi przyciągają artystów, rezonują kreatywnymi działaniami. Zakładamy, że architektura w tym wypadku daje tło do wypełnienia jej alegorią współczesności, tak w przypadku niszy w dziedzińcu jak i ścian szczytowych budynku. Cieszy nas perspektywa muralu, który mógłby przedstawiać np. dawną mapę Pragi, czy współczesną grafikę w połączeniu z zielenią wertykalną. Wydaje się, że właśnie ta synergia sztuki, architektury i życia sąsiedzkiego tworzy współczesną tożsamość tej części stolicy – dodaje Marta Sękulska-Wrońska.

Prace budowlane przy ul. Konopackiej 12 już trwają, a wiele przyszłych mieszkań ma już swoich właścicieli. Planowany termin oddania mieszkań zaplanowany jest na maj 2025 r. Więcej o inwestycji przeczytacie na oficjalnej stronie: profitdevelopment.com.pl/inwestycje/konopacka.

źródło: PROFIT Development, WXCA

Czytaj też: Warszawa | Mieszkanie | Osiedle | WXCA | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Materiał sponsorowany.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły