Stara Rzeźnia w Poznaniu. Kompleks znów będzie tętnić życiem.

Firma Vastint Poland zakupiła teren Starej Rzeźni Miejskiej o powierzchni blisko 5,5 hektarów. Deweloper planuje przekształcić zaniedbane dziś tereny w wielofunkcyjny obszar z miejscami do pracy, mieszkania oraz ogólnodostępną przestrzenią publiczną, zachowując przy tym postindustrialny styl dawnych zakładów.

Stara Rzeźnia położona jest w północnej części centrum Poznania w obrębie ul. Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. Otwarte w 1900 roku zakłady mięsne były jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Tuż po zakończeniu II wojny światowej produkcję przeniesiono poza miasto. Od tego czasu budynki zakładowe wykorzystywane są tylko sporadycznie, np. przy okazji targów staroci czy rozmaitych imprez kulturalnych.

Wstępna koncepcja urbanistyczna zakłada połączenie współczesnych rozwiązań architektonicznych z historycznym kontekstem miejsca. Na terenie nieruchomości zachowały się zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, z których część po rewitalizacji będzie stanowić atrakcyjną, centralną część nowego założenia – mówi Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland. – Powstanie tu ogólnodostępna przestrzeń o funkcjach handlowych i artystyczno-wystawienniczych. Pozostała część działki zostanie przeznaczona głównie na funkcje mieszkalne z elementami usług. Prace koncepcyjno-projektowe potrwają dwa lata. Mam nadzieję, że ich ostateczny kształt spotka się z przychylnym przyjęciem ze strony mieszkańców Poznania

– dodaje Roger Andersson.

Vastint Poland jest częścią Grupy Vastint, międzynarodowej organizacji działającej na europejskim rynku nieruchomości od ponad 25 lat. W Polsce firma z powodzeniem realizuje projekty biurowe, innowacyjne parki biznesowe i hotele w dużych miastach regionalnych. Garbary to już 3 inwestycja dewelopera w Poznaniu.

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły