Stara Rzeźnia w Poznaniu przed remontem. Unikalne zdjęcia wnętrz

Za kilka lat Stara Rzeźnia w Poznaniu zmieni się w unikalne miejsce do życia i spędzania wolnego czasu. Inwestor, firma Vastint Poland prowadzi dokładne badania konserwatorskie, aby odnowić historyczne budynki i cenne detale. Część przestrzeni zajmą nowe budynki, które wyróżniać będzie wysokiej jakości architektura.

O pierwszej mieszkalnej inwestycji Vastint w Polsce pisaliśmy kilka miesięcy temu. Deweloper zbudował osiedle Riverview w Gdańsku, które śmiało możemy określić mianem jednego z najlepszych w Polsce (o tej inwestycji przeczytacie klikając TUTAJ). Teraz Vastint realizuje kolejną inwestycję, tym razem w Poznaniu. W całym projekcie kluczowe znaczenie ma lokalizacja – atrakcyjny teren Starej Rzeźni w sąsiedztwie centrum, gdzie znajduje się mnóstwo zabytkowych obiektów. Gdański przykład daje nadzieję, że poznańska inwestycja będzie równie wyjątkowa. Świadczy też o tym proces przygotowania do budowy. Zanim robotnicy wbiją pierwszą łopatę, deweloper zrealizuje zakrojone na szeroką skalę badania konserwatorskie. Te ostatnie rozpoczęły się jesienią.

Stara Rzeźnia w Poznaniu znajduje się w obrębie ulic Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. To kompleks stanowiący pozostałość po zamkniętych w latach 90. zakładów mięsnych. Idea jest taka, aby odnowić zabytkowe elementy i uzupełnić przestrzeń o nowoczesną zabudowę. O tym, że połączenie starego i nowego może być strzałem w dziesiątkę świadczy sukces poznańskiego Starego Browaru. Teraz ta historia może się powtórzyć.

Koncepcję urbanistyczną projektu przebudowy Starej Rzeźni przygotował architekt Przemysław Borkowicz we współpracy z młodymi pracowniami JEJU i UGO. Natomiast wykonanie projektu architektonicznego powierzono architektom z pracowni JSK. Inwestycja obejmie teren o wielkości 5,5 ha. Stara Rzeźnia będzie połączeniem funkcji mieszkalnych, usługowych i gastronomicznych. Znajdzie się tu między innymi hala targowa, teatr i restauracje. W sumie inwestor odda 500 mieszkań o wielkości od 40 do 200 m kw. i 100 punktów usługowych.

Stara Rzeźnia w Poznaniu w 2007 r., fot. Radomil talk, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 3.0

Starą Rzeźnię w Poznaniu zbudowano w 1900 roku według projektu Felixa Moritza. Kompleks wzniesiono w industrialnym stylu neogotyckim. Do dziś przetrwało wiele historycznych zabudowań, które objęte są ochroną konserwatorską. Część obiektów dobudowano tutaj po latach. Nie posiadały one walorów zabytkowych, dlatego zostały wyburzone. Pozostałe, które są objęte ochroną konserwatorską zostaną odrestaurowane, a ich przestrzenie w głównej mierze zostaną zaadaptowane na funkcje usługowe i gastronomiczne.

Planujemy w nich między innymi otwarcie restauracji, sklepów, hali targowej, sal wielofunkcyjnych oraz teatru. Przestrzeń pomiędzy historyczną zabudową zajmą place i uliczki dla pieszych – powiedziała Ewa Łydkowska Marketing Manager w Vastint Poland.

Historyczne budynki kompleksu zostały objęte programem badań konserwatorskich i architektonicznych. Nad całością czuwa Miejski Konserwator Zabytków. Wnioski z tych badań pozwolą inwestorowi zaplanować prace renowacyjne. Inwestor chce doprowadzić do najwierniejszego odtworzenia pierwotnego wyglądu zabudowań z początku XX wieku. Autorem programu badań konserwatorskich jest Jerzy Borwiński, który odpowiadał między innymi za renowację kultowego Okrąglaka i Willi w Starym Browarze. Dzięki pracom konserwatorskim będzie można lepiej poznać historię kompleksu, określić technikę wykonania budynku i wykończenia wnętrz – na przykład kolorystyki ścian. Elementem wspólnym historycznych zabudowań Starej Rzeźni jest elewacja wykonana z żółtej cegły klinkierowej, urozmaicona parapetami i gzymsami z czerwonej cegły. Jak wynika ze wstępnych badań, prawdopodobnie budynki Starej Rzeźni były pokryte dachówką glazurowaną w kolorze głębokiej zieleni i grafitu.

W następnym etapie przeprowadzone zostaną badania makroskopowe. Specjaliści sprawdzą rodzaj, sposób rozmieszczenia i ogólny stan techniczny elementów konstrukcyjnych. Niestety nie zachowała się archiwalna dokumentacja, dlatego konieczne będzie wykonanie odkrywek elementów budowlanych. W trakcie prac zostaną przebadane ściany, dachy, stropy, podpiwniczenia i liczne elementy dekoracyjne.

Zależy nam na odtworzeniu pierwotnego wyglądu historycznych zabudowań. Inwestor rozumie potrzebę zachowania oryginalnego charakteru tych postindustrialnych budynków, które stanowią ważną część dziedzictwa architektonicznego Poznania – powiedziała Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Co ciekawe, dzięki badaniom już udało się dokonać wyjątkowego odkrycia. W budynku dyrekcji natrafiono na schron, który prawdopodobnie został wybudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Kilka lat wcześniej z terenu Starej Rzeźni przeniesiono inny bunkier, trafił on do muzeum na Cytadeli. Jest to jednoosobowy bunkier, tak zwany Einmannbunker. To jednoosobowa konstrukcja żelbetowa pokryta również żelbetowym, grubym dachem o stożkowatym kształcie. Z powodu działań wojennych aż 60 procent zabudowań Starej Rzeźni zostało zniszczonych. Przeprowadzone przez dewelopera prace dają nadzieję, że za kilka lat mieszkańcy Poznania zyskają unikalną przestrzeń o uniwersalnej funkcji, której w Polsce jeszcze nie było.

Zebraliśmy zdjęcia, na których widać zastane przez dewelopera zabudowania Starej Rzeźni. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na początek 2022 roku, a ich koniec na w 2025 r.

Czytaj też: Cegła | Poznań| Zabytek | Renowacja | Metamorfoza | Osiedle

źródło: materiały prasowe Vastint Poland