W odrestaurowanej stodole z 1869 roku, usytuowanej w malowniczym, starym sadzie o powierzchni 1 hektara, tętni nowe życie. Budynek zlokalizowany w Grodźcu, w województwie dolnośląskim, przeszedł gruntowny remont, który dostosował do nowoczesnych potrzeb. Dzięki starannie zaplanowanym pracom udało się zachować historyczny charakter obiektu, jednocześnie przekształcając go w funkcjonalne miejsce, idealne do prowadzenia warsztatów i organizowania spotkań. Stara stodoła służy obecnie artystom tworzącym unikatową ceramikę.
Aby ustabilizować konstrukcję stodoły, budynek został okopany na zewnątrz a następnie obsypano go kamieniem, co pozwoliło na dodatkowe wzmocnienie i izolację fundamentów. Ten zabieg dodał mu także rustykalnego uroku. Wnętrze zostało starannie przemyślane i zmodernizowane. Na parterze oraz wyższych kondygnacjach zamontowano system ogrzewania podłogowego, co zapewnia komfort użytkowania nawet w chłodniejszych miesiącach. Betonowa podłoga wyższej kondygnacji jest wsparta na solidnych, wymurowanych słupach, które gwarantują stabilność całej konstrukcji leciwego obiektu.
Drewniane belki, podtrzymujące strop najwyższej kondygnacji, pochodzą z rozbiórki starej, poniemieckiej fabryki. Dzięki temu zabiegowi, udało się zachować autentyczny, historyczny charakter wnętrza, łącząc przeszłość z nowoczesnymi rozwiązaniami. Ściany wewnętrzne budynku zostały obmurowane lekkimi bloczkami suporeksu, co znacząco poprawiło izolację termiczną. Duże okna oraz sześć okien dachowych umieszczonych w lukarnach zapewniają wnętrzom mnóstwo naturalnego światła. Dodatkowo, na najwyższej kondygnacji zbudowano łazienkę oraz toaletę, co sprawia, że budynek jest w pełni funkcjonalny. W budynku znajdują się obecnie cztery toalety, co umożliwia komfortowe korzystanie z przestrzeni przez większą liczbę osób, uczestniczących w organizowanych tu warsztatach i spotkaniach.
Obok odrestaurowanej stodoły znajduje się większy budynek, który również czeka na renowację. W jego wnętrzu znajduje się stajnia z pięknymi, piaskowcowymi sklepieniami, które po remoncie staną się kolejnym wyjątkowym miejscem w kompleksie. Planuje się połączenie obu budynków specjalnym łącznikiem, co umożliwi swobodne przemieszczanie się pomiędzy nimi i jeszcze lepsze wykorzystanie całej przestrzeni. Całość inwestycji doskonale wpisuje się w charakter miejsca, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Odnowiona tabliczka z rokiem „AD 1869”, zamontowana na ścianie stodoły, przypomina o bogatej historii budynku, który dzięki staraniom właścicieli, zyskał drugie życie.
W odrestaurowanym budynku gospodarczym działa Ceramika Millena – miejsce, które oferuje możliwość uczestnictwa w inspirujących warsztatach ceramicznych. Warsztaty te stwarzają wyjątkową okazję, aby nauczyć się podstaw ceramiki, w tym szkliwienia i wypalania, a także stworzenia własnego unikatowego dzieła. Oferta obejmuje wszystkie niezbędne surowce, narzędzia oraz fachowe nauczanie. Uczestnicy warsztatów mogą skorzystać z możliwości wynajęcia apartamentu znajdującego się w tym samym budynku. Więcej informacji odnośnie warsztatów można znaleźć na stronie www.ceramikamillena.pl.
Źródło: Ceramika Millena
Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | whiteMAD na Instagramie | Ciekawostki
Temat: Stara stodoła na nowo. W budynku działa pracownia ceramiki