Gbg/ 13 06 17 Foto: Roger Lundsten BLR-Fotograferna AB Vita Gavelns Väg 10 426 71 Västra Frölunda

Stare baterie autobusów z zakładu Volvo we Wrocławiu zasilają szwedzkie miasto

Baterie pochodzą z autobusów elektrycznych, które powstają we wrocławskim zakładzie Volvo Buses. Projekt, w ramach którego używane baterie zyskują drugie życie to przykład gospodarki o obiegu zamkniętym.

Firma Volvo wykorzystuje baterie z autobusów produkowanych we Wrocławiu, które trafiają na jedno z osiedli mieszkalnych w Göteborgu. To już drugi taki projekt realizowany przez szwedzką firmę. Akumulatory umieszczane są w pobliżu miejsc publicznych i zasilane są energią z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachach budynków. Następnie prąd magazynowany w bateriach zasila na przykład wspólną pralnię i oświetla ulice oraz chodniki. Baterie zostaną przesłane do recyklingu, kiedy ich stan nie pozwoli dłużej gromadzić energii.

Volvo Buses jest liderem w dziedzinie elektromobilności. Naszym celem jest stworzenie czystego, cichego i wydajnego transportu publicznego. Ponowne wykorzystanie baterii z naszych autobusów pozwala nam lepiej zagospodarować zasoby przy jednoczesnym zmniejszeniu oddziaływania na klimat – stwierdza Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses.


Fabryka autobusów Volvo we Wrocławiu jest największym zakładem produkcyjnym tej firmy w Europie. Produkowane tam są autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne. Elektryczne autobusy Volvo jeżdżą też w polskich miastach. Możemy tutaj wskazać między innymi na Kraków, Sosnowiec, Jelenią Górę, Leszno, Grudząc i Koszalin.

źródło: Volvo, UM Wrocław

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły