Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował, że trzy drewniane domy robotnicze zyskają nową ochronę prawną. Tak zwane Siarczanki wpisane zostały do rejestru zabytków nieruchomych województwa, jako cenny przykład dawnej koncepcji urbanistycznej.
Siarczanki to dawne domy robotnicze, które wchodzą w skład przyfabrycznego zespołu zabudowy mieszkaniowej fabryki chemicznej „Hirschmann, Kijewski i Scholtze”, które znajdują się przy ul. Siarczanej 6 w Warszawie. Ich budowa zakończyła się w latach 90. XIX wieku.
Domy zbudowano w ramach akcji przeniesienia całej fabryki. Obok zakładów powstało osiedle mieszkaniowe. Składało się z willi, murowanego domu robotniczego oraz sześciu, drewnianych domów dla pracowników zakładu. Ich mieszkańcy mogli korzystać z dużych ogrodów, w których sadzili warzywa i owoce. Już po 1945 r. rozebrano trzy z sześciu drewnianych budynków mieszkalnych.
Wpis do rejestru zabytków ma sprawić, że budynki zostaną chronione i nie będzie można ich wyburzyć w przyszłości. Stare domy robotnicze są ostatnim przykładem zrealizowanej pod koniec XIX wieku koncepcji urbanistycznej „osiedli patronackich”. Z założenia wznoszenie budynków mieszkalnych przy zakładach pracy miało usprawnić działanie całego kompleksu. Niwelowało konieczność organizowania dojazdów i dawało dużą oszczędność czasu.
Jak wskazuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, budyni (…) „Są przykładem spójnej architektonicznie grupy obiektów, pozostających względem siebie w utrwalonych historycznie relacjach funkcjonalnych i przestrzennych. Stanowią istotne źródło wiedzy na temat historii drewnianego budownictwa mieszkalnego oraz architektury pełniącej funkcję pomocniczą i uzupełniającą dla zespołu fabrycznego – czytamy na stronie mwkz.pl.
zdjęcia: K. Pająk, WUOZ w Warszawie
źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków mwkz.pl
Czytaj też: Zabytek | Dom jednorodzinny | Drewno | Historia | whiteMAD na Instagramie