Start platformy Future Builders. Architekci opowiedzą o przyszłości branży

Future Builders to międzynarodowy projekt, którego inicjatorem jest firma ALUPROF, jeden z liderów branży stolarki aluminiowej w Europie. Producent zaprosił czołowych architektów do rozmów na temat wyzwań stojących przed architekturą. Wśród poruszonych wątków znajdą się między innymi kryzys klimatyczny i architektura przyszłości. Jak budować, by pozostać w zgodzie z naturą, by nasze i kolejne pokolenia mogły żyć w lepszym świecie?

„Future Builders” to nowoczesna platforma, która ma stanowić przestrzeń merytorycznych dyskusji oraz dzielenia się opiniami na temat perspektyw rozwoju, nowych technologii i trendów. „To inicjatywa, dzięki której rozmowy prowadzone dziś zmienią budowy powstające jutro, tak abyśmy pojutrze żyli w lepszym świecie” – tak o idei powstania platformy mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR Aluprof SA.

Organizatorzy stworzyli przestrzeń wymiany doświadczeń, w której spotykają się różne dziedziny, od architektury i urbanistyki przez inżynierię i budownictwo aż po naukę i socjologię. „Future Builders” jest platformą, na której teoretycy urbanistyki i socjologowie przestrzeni mogą skonfrontować swoje wizje z codzienną praktyką przedsiębiorców budowlanych i deweloperów.

Do kogo jest skierowana platforma? Przede wszystkim do architektów, zarówno początkujących, jak i już doświadczonych w swoim fachu. Organizator do udziału w spotkaniach zaprasza też projektantów i pasjonatów architektury. Uczestnicy wchodząc na stronę  future-builders.com/pl/ będą mogli połączyć się ze studio online, w którym odbędą się spotkania z gośćmi i dyskusje o przyszłości budownictwa.

Pierwsze z cyklu spotkań, których gospodarzem na zaproszenie Aluprof będzie dr Piotr Żabicki, architekt oraz redaktor naczelny pisma Zawód:Architekt, odbędzie się 16 września. Będziemy mogli wtedy poznać spojrzenie Roberta Koniecznego na architekturę i przyszłość budownictwa. Zaprojektowane przez szefa biura KWK Promes Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie jest pierwszym w historii polskim obiektem, który został uznany Najlepszym Budynkiem Świata w międzynarodowym konkursie World Architecture Festival. Projekt zdobył również uznanie w konkursie European Prize of Urban Public Space, uzyskując tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy. Robert Konieczny jest także laureatem nagrody Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury oraz niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe.

23 września, studio „Future Builders” będzie gościć Przemo Łukasika, który wraz z Łukaszem Zagałą założył pracownię architektoniczną Medusa Group. Jest autorem m.in. projektów Ambasady Niemiec w Warszawie, Placu Rady Europy, Muzeum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz powstającego w Katowicach zespołu budynków biurowych .KTW. Drugi z wieżowców kompleksu jest nowym najwyższym obiektem stolicy województwa śląskiego.


Prelegentem „Future Builders” jest także Zbigniew Maćków – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Kingston University School of Architecture w Londynie, członek SARP, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektonicznej, gdzie pełni funkcję jej przewodniczącego oraz Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Prezydencie Wrocławia. Prowadzi biuro Maćków Pracownia Projektowa, które odpowiada za realizacje: Przebudowa Domu Handlowego Renoma, Green Day i Green2Day, Budynek główny Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Thespian, Biurowiec Dubois 41, Silver Tower Center. Rozmowa ze Zbigniewem Maćkowem odbędzie się 7 października.

Kolejne spotkanie odbędzie się 14 października. Gościem będzie architekt Álvaro Leite Siza Vieira. Laureat licznych nagród i nominacji współtworzy publikacje w najważniejszych czasopismach architektonicznych na świecie, produkcjach filmowych, dokumentalnych i telewizyjnych. Jest również prelegentem międzynarodowych konferencji. Na liście zaprojektowanych przez niego obiektów znajdują się między innymi Casa Tolo w Alvite, Museu da Agua i Museu do Vinho dla Rady Miasta Cartaxo, Centrum Muzealne Fundacji Manuela Cargaleiro w Vila Velha de Ródão, Ginkgo Gallery Contemporary Art w Porto, Centro de Actividades Artísticas e Culturais Multi-disciplinares Fez w Porto. W dorobku architekta znajduje się również  projekt kompleksu mieszkaniowego Malagueira w portugalskiej Évorze, gdzie na obszarze 27 hektarów powstało 1200 domów.

Ostatnim gościem biorącym udział w platformie Future Builders będzie Bogdan Zaha z pracowni Zaha Hadid Architects, naukowiec i wykładowca. Na bazie jego projektów powstały takie obiekty, jak: futurystyczne centrum sztuki w Abu Dhabi, nowy budynek lotniska w Pekinie czy terminal nr 6 dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Heathrow w Londynie. Jego specjalizacją jest modelowanie parametryczne oraz zaawansowane metodologie projektowania geometrycznego i to właśnie między innymi te zagadnienia zostaną poruszone podczas rozmowy. Spotkanie z Bogdanem Zahą odbędzie się 21 października

Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. Aby zgłosić swój udział wystarczy wejść na stronę  future-builders.com/pl/  i wypełnić krótki formularz. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

Czytaj też: Wydarzenia  | Architektura w Polsce | Architekt | whiteMAD na Instagramie

źródło: Future Builders