Start V edycji konkursu Brick Award [ZGŁOŚ PROJEKT]

Ruszyła piąta edycja konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2021. Zaledwie kilka tygodni temu reprezentujący Polskę budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zdobył Nagrodę Główną Brick Award 2020. Za kilka miesięcy dowiemy się, który obiekt będzie reprezentować Polskę w kolejnej, międzynarodowej odsłonie wydarzenia.

Zgłoszenia do konkursu Brick Award można przesyłać od 30 listopada 2020 r. Brick Award to międzynarodowa nagroda architektoniczna przyznawana od 2004 r. W konkursie doceniane są obiekty, które wykonane zostały z materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek. Zgłoszone projekty ocenia profesjonalne jury.

Brick Award jest niezwykłym konkursem. Każdego roku mamy okazję śledzić poczynania architektów, którzy odpowiadają na współczesne wyzwania urbanistyczne, estetyczne i społeczne, stosując w swoich projektach naturalne materiały ceramiczne. Obserwujemy, jak koncepcje architektoniczne dostosowane do konkretnych potrzeb mogą przyczyniać się do powstawania unikatowych i przełomowych realizacji. Innowacyjne, bezkompromisowe połączenia materiałów i rozwiązania, które tworzą niepowtarzalny efekt końcowy – tym wyróżniają się budynki walczące o nagrodę – mówi Monika Sikorska, PR Manager w firmie Wienerberger.

Co ważne, w konkursie mogą brać udział wszystkie realizacje z materiałów ceramicznych. Organizator nie wymaga wykorzystania podczas budowy produktów Wienerberger. To nietypowe podejście dla konkursów organizowanych przez marki i element, który wyróżnia Brick Award na tle innych konkursów. Jury zwraca uwagę na architekturę i kreatywność zastosowania, a wśród jego członków nie znajdziemy przedstawiciela firmy Wienerberger.

Konkurs odbywa się co dwa lata przeplatając edycje krajowe i międzynarodowe. Brick Award stwarza więc świetną możliwość, aby poznać ceglane realizacje z odległych zakątków świata, ale też architektom stwarza możliwość pochwalenia się swoimi projektami na arenie międzynarodowej. Zdobywca Grand Prix lokalnej edycji Brick Award 2019 budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach podczas edycji międzynarodowej Brick Award 2020 pokonał 644 projekty i zdobył Nagrodę Główną oraz Nagrodę w kategorii Sharing public spaces. Projekt budynku został zaprojektowany przez BAAS arquitectura z Hiszpanii oraz pracownię Grupa 5 architekci i Małeccy biuro projektowe z Polski.


Wśród członków Jury najnowszej polskiej edycji są:

Marlena Happach – architekt, urbanistka, działaczka społeczna związana z Warszawą. Od 2016 pełni funkcję Architekta Miasta Warszawy – jest dyrektorem Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie m.st. Warszawy. Współautorka książki „Architekturki”.

Krzysztof Ingarden – architekt, członek Polskiej Akademii Umiejętności, SARP, MOIA, laureat wielu polskich i międzynarodowych nagród, w tym min. Honorowej Nagrody SARP oraz Nagrody Honorowej Stowarzyszenia Architektów Polskich. Za projekt Pawilonu Polskiego na wystawie EXPO 2005 w Aichi (Japonia) otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Przemo Łukasik – architekt, który doświadczenie zdobywał w biurach tj. P.P. Pabel Architekten w Berlinie, Jean Nouvel Architecture w Paryżu i Odile Decq / Benoit Cornette również w Paryżu. 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną Medusagroup, która od tego czasu była trzykrotnie była nominowana do nagrody Miesa van der Rohe.

Zbigniew Maćków – Architekt IARP, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów w latach 2010-2018. Nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Solvay Brussels School. Od 1995 prowadzi Maćków Pracownia Projektowa.

Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, autor książek. Wyróżniony m.in, Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008), Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2017).

Nad prawidłowym przebiegiem sądu konkursowego będzie czuwał arch. Rafał Mroczkowski, Sekretarz Konkursu.



Kategorie:

Konkurs zakłada możliwość zdobycia nagrody w pięciu różnych kategoriach, a także nagrody Grand Prix. Każdą z kategorii łączy dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje:

Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej oraz projekty mieszkaniowe zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.

Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe.

Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.

Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne.

Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

Kto może wziąć udział w konkursie? Zgłaszać można realizacje, których budowę zakończono po 1 stycznia 2018 r. Nie ma tutaj ograniczeń geograficznych, polscy architekci mogą zgłaszać swoje budynki zarówno te powstałe w Polsce jak i poza granicami kraju. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać przez oficjalną stronę organizatora: BRICKAWARD.PL.

Magazyn whiteMAD jest Głównym Patronem Medialnym wydarzenia.

Czytaj też: Cegła | Architektura | Wydarzenia  | Ciekawostki

źródło: Wienerberger